Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. decembra 2015

APSS:Finančný príspevok v odkázanosti by mal byť štátnou dávkou



Zavedenie finančného príspevku v odkázanosti ako štátnej sociálnej dávky, ktorú bude poskytovať a garantovať štát prostredníctvom vlastnej posudkovej činnosti, by malo ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 4. decembra (TASR) – Zavedenie finančného príspevku v odkázanosti ako štátnej sociálnej dávky, ktorú bude poskytovať a garantovať štát prostredníctvom vlastnej posudkovej činnosti, by malo zastaviť kritickú situáciu vo financovaní zdravotnej a sociálnej starostlivosti o ľudí na to odkázaných. Zavedenie príspevku je jedno z opatrení, ktoré navrhuje Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v SR (APSS). Svoje návrhy ako riešiť dlhodobú starostlivosť o ľudí na to odkázaných predstavila na dnešnom diskusnom fóre v Bratislave, na ktoré pozvala zástupcov politických strán, ktoré majú priaznivé preferencie pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, a teda je šanca, že budú zostavovať vládny program.


"Navrhujeme, aby bolo rovnaké financovanie verejných aj neverejných poskytovateľov, ak na to bude politická vôľa. Súčasný spôsob financovania, finančný príspevok v odkázanosti je viazaný na stupeň poškodenia a príspevok na prevádzku sa poskytuje v rôznych vyšších územných celkoch rôzne. Preto navrhujeme, aby finančný príspevok v odkázanosti bol štátnou dávkou, ktorú bude garantovať štát na základe posúdenia žiadateľa o sociálnu službu," povedala predsedníčka asociácie Milada Dobrotková. Sociálna služba pre človeka, ktorý je na službu odkázaný, musí byť podľa nej záväzná. "Príspevok by mali dostať aj tí opatrovatelia, ktorí sa uchádzajú o domácu opatrovateľskú službu. Odporúčame, aby finančný príspevok na prevádzku zariadení sociálnych služieb naďalej ostal v kompetencii samosprávnych krajov," priblížila šéfka asociácie.

Podpredsedníčka Strany maďarskej komunity zodpovedná za sociálnu oblasť Gabriella Német aj z postu podpredsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja potvrdila, že súkromné zariadenia ako neverejní poskytovatelia sociálnych služieb dlhodobo zápasia s nedostatkom financií.

"Problém je v neriešení princípu financovania. Napriek tomu Bratislavský samosprávny kraj dáva na financovanie zariadení neštátnym poskytovateľom sociálnych služieb najviac zo všetkých krajov, a to štyrikrát toľko. Strana podporuje návrh asociácie prijať zákon o sociálnych a zdravotných službách," zdôraznila Németh.

Na porušovanie štyroch ústavných práv, ktoré slovenská ústava garantuje, poukázala predsedníčka Združenia seniorských prijímateľov sociálnych služieb Anna Ghannamová. Okrem iného na právo na pomoc v núdzi. "Klienti, ktorí sú u neverejných poskytovateľov sociálnych služieb a čakajú na dávku v odkázanosti od štyroch do desiatich mesiacov, podľa toho, aký je to kraj, tak tým je im toto právo upierané. Niektorí z nich zomierajú skôr, než im dávka príde, spätne nie je vyplácaná. Čiže, ak rodina nemá dostatok zdrojov z vlastných peňazí, musí sa zadlžiť, aby zabezpečila svojmu seniorovi odbornú starostlivosť," zdôraznila Ghannamová. Navrhla podľa vzoru Nemecka zaviesť osobitný fond, do ktorého by povinne prispievali všetci ekonomicky aktívni ľudia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Belgické úrady pátrajú po dvoch ďalších podozrivých z útokov v Paríži
<< predchádzajúci článok
NEŠŤASTIE V ČESKU: Vlak sa zrazil s autom, zahynuli traja ľudia