Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. septembra 2019

Antošová víta, že Sólymos súhlasí so zákazom chovu zvierat na kožušiny



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Alexandra Moštková
Bratislava 5. septembra (TASR) - Poslankyňa Národnej rady SR Eva Antošová (SNS) víta, že minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) súhlasí so zákazom veľkochovu zvierat na kožušiny a pripomína, že zákon s takýmto cieľom predložila na septembrovú schôdzu. Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.


"Cieľom SNS je, aby sa Slovenská republika zaradila medzi vyspelé západné štáty, ktoré tento neetický a krutý spôsob chovu už dávno zakázali. Veľmi vítame aj skutočnosť, že k nášmu návrhu zaujalo pozitívny postoj aj Ministerstvo životného prostredia SR," uviedla Antošová.

Sólymos v utorok (3. 9.) po stretnutí s aktivistami zo združenia Humánny pokrok na sociálnej sieti uviedol, že podporuje zákaz veľkochovu zvierat na kožušiny. "Na týchto farmách neraz zvieratá trpia v nehumánnych podmienkach. Zástupcom Humánneho pokroku som jasne deklaroval svoju osobnú podporu, je to dobrá vec," uviedol minister. Humánny pokrok viedol za zákaz kožušín intenzívnu kampaň a jeho petíciu za zastavenie chovu na jedinej slovenskej farme s norkami podpísalo viac než 75.000 ľudí.

Antošovej návrh chce zakázať chov zajaca poľného, líšky hrdzavej, nutrie, činčily, norky a fretky. Na kožušinu by sa podľa novely nesmeli chovať ani králiky, zákaz sa však nebude týkať takzvaných drobnochovateľov. V novele poslankyňa navrhuje aj trojročné prechodné obdobie pre existujúce chovy zvierat na kožušiny.

Podľa údajov Humánneho pokroku kožušinový priemysel spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat. Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, no najmä doplnkov, napríklad golierov a rukávov, lemovania na topánky alebo brmbolcov na tašky a čapice. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá sa zabíjajú plynom, elektrickým prúdom tyčou cez konečník alebo zlomením väzov. Na výrobu jedného kožucha je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 noriek.

Zvieratá podľa aktivistov na kožušinových farmách žijú na ploche menšej ako jeden štvorcový meter, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia. Upozorňujú tiež, že kožušinové farmy nedokážu poskytnúť zvieratám také podmienky, aké potrebujú a majú v divočine.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Británii zatkli dvoch mužov, po ktorých pátrali slovenské úrady
<< predchádzajúci článok
NKÚ do konca roka skontroluje hospodárenie vojenských lesov aj Lesy SR