Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

21. januára 2009

ANTARKTÍDA: Globálne otepľovanie postihuje celú Antarktídu



Vedci v stredu predstavili dôkazy o tom, že globálne otepľovanie postihuje celú Antarktídu.



Zdieľať
Priemerná teplota na bielom kontinente za posledného pol storočia stúpa, príčinou je podľa nich skleníkový efekt. Výskum, zverejnený v britskom časopise Nature, poskytuje nový pohľad na jednu z najväčších neznámych a obáv v klimatológii. Akékoľvek zásadnejšie rozmrznutie Antarktídy by znamenalo zatopenie mnohých pobrežných miest a regiónov pri ústiach riek. V Antarktíde, ktorá je väčšia ako Austrália, je dosť ľadu na to, aby sa hladiny svetových morí zvýšili o 57 metrov.

Predchádzajúce monitorovanie už určilo Antarktický polostrov, nachádzajúci sa len 800 kilometrov od Južnej Ameriky, ako "ohnisko", kde sú od začiatku dekády na ústupe stovky ľadovcov. Doterajšie správy boli v súvislosti s dvoma antarktickými masívnymi ľadovcami skôr upokojujúce. Podľa vedcov sa ľadové dosky mierne ochladili a zrejme zhrubli, čiastočne z dôvodu sezónneho mrazivého vplyvu ozónovej diery nad Južným pólom. Nie však veľmi, uvádza štúdia.

Podľa vedeckých záverov sa teplota v západnej Antarktíde posledných 50 rokov zvyšovala každých 10 rokov o 0,17 stupňa Celzia. Je to viac ako na polostrove, kde sa rast priemernej teploty odhaduje na 0,11 za desaťročie. Čiastočné ochladenie zaznamenali vo Východnej Antarktíde, hlavne na jeseň a je dôsledkom ozónovej diery. Roky 1970 až 2000 boli podľa štúdie obdobím silného ochladenia. Avšak celkove, keď rátali 50 rokov, sa teploty zvýšila aj v tejto oblasti, priemerne o 0,1 stupňa Celzia za 10 rokov, čo autori štúdie označili za "závažné." Celkove tak v Antarktíde priemerná teplota za desaťročie stúpa o 0,12 stupňa.

Podkladmi pre štúdiu bol 25-ročný archív satelitných meraní intenzity infračerveného svetla, ktoré vyžaruje snehová masa, ako aj z údajov z automatických meteorologických staníc rozmiestnených na antarktickom pobreží od roku 1957. Dokument neobsahuje odhady o zmenšovaní ľadu alebo stabilite ľadového príkrovu, tvrdí však, že len globálnym otepľovaním možno logicky vysvetliť narastajúci teplotný trend.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ANTARKTÍDA: Z kontinentu sa asi odtrhne obrovský ľadovcový šelf (20. 1. 2009)
 Vtáky vyhľadávajú letiskové dráhy, je tam teplejšie (19. 1. 2009)
 Južný oceán dokáže stále vstrebať veľké množstvo CO2 (24. 11. 2008)
 VIDEO: Tulene v Antarktíde pomáhajú pri výskume (13. 8. 2008)
 Na výskumnú základňu v Antarktíde doručili 16-tisíc kondómov (9. 6. 2008)
 Americký vedec: V Antarktíde opäť začne život (12. 7. 2006)



nasledujúci článok >>
Labutiemu jazeru na ľade tlieskali vypredané Pasienky
<< predchádzajúci článok
Autor Obamovho inauguračného prejavu má 27 rokov