![]() |
24. novembra 2005
Severná pologuľa vedie
Imperatív štíhlosti je typický najmä u ľudí v severských štátoch. Kult tela, dlhonohých blondínok je postrachom rodičov všetkých tínedžeriek už viac ako štyridsať rokov. Našťastie, pomaly ale iste je aj tu citeľný obrat smerom k lepšiemu.
Všeobecne proklamovaný ideál krásy vychudnutých modeliek postupne vytláčajú krásky typu herečky Catherina Zeta- Jones alebo speváčky Jenifer Lopez. Učia dorastajúce slečny akceptovať ženskosť svojho tela a ukazujú im, že zmeny, ktoré sa s nimi dejú, sú absolútne v poriadku.„Za jednu z príčin vzniku tohto ochorenia sa považuje práve snaha dievčaťa zabrániť tomu, aby sa z nej stala žena. Akási podvedomá obrana proti ženstvu. Inokedy sa ako dôvod uvádza problematický vzťah medzi matkou a dcérou. Samotná liečba potom závisí od konkrétnej pacientky a jej telesného a psychického stavu. Po doplnení minerálov, dostatočnom prísune tekutín a stabilizácii telesného stavu prechádza pacientka postupne na normálny stravovací režim.
Keďže ide o chronické ochorenie, k recidívam dochádza pomerne často a liečba je dlhodobá. Treba počítať s tým, že s prestávkami trvá aj niekoľko rokov.
Šance sa rapídne zmenšujú v štádiu poškodenia vnútorného prostredia, tam sú dievčatá už naozaj ohrozené úmrtím,“ vystríha rodičov mladých pacientok Danica Caisová.
Nezdravé návyky
Na poruchy príjmu potravy by ste mali myslieť v situácii, keď nútite svoje troj- a štvorročné dieťa zjesť všetko, čo mu naložíte na tanier. Podplácanie, sľuby, vyhrážky a tresty asi nie sú ideálne riešenie. Iste, dieťa jedlo s najväčšou pravdepodobnosťou skutočne skonzumuje, ale je viac ako pravdepodobné, že skôr alebo neskôr ho začne využívať ako zbraň a formu nátlaku. A v konečnom dôsledku ju môže obrátiť aj proti sebe.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |