Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2016

ANALÝZA: V roku 2017 budú na slovenské firmy vplývať aj zmeny v EÚ



Na archívnej snímke z 29. januára 2016 sú vlajky Európskej únie a vlajka Británie pred sídlom EÚ v Bruseli.



Zdieľať
Na archívnej snímke z 29. januára 2016 sú vlajky Európskej únie a vlajka Británie pred sídlom EÚ v Bruseli. Foto: TASR/AP
Bratislava 28. decembra (TASR) - Záujem podnikov zo Slovenska o úverovanie v tomto roku prevyšuje priemer eurozóny. Na konci októbra banky zaevidovali 4,7-percentný medziročný rast objemu poskytnutých úverov. Odborníci na korporátne financovanie v ČSOB očakávajú, že v budúcom roku bude medzi firmami prevládať konzervatívnejší prístup i vplyvom viacerých kľúčových externých aj interných faktorov.


Rok 2016 priniesol výrazný tlak na ceny úverov nielen v retaile, ale aj v korporátnom financovaní, čo potvrdzujú aj štatistiky Národnej banky Slovenska. "Napríklad v októbri dosiahol priemerný úrok pri úveroch pre firmy historicky najnižšiu úroveň, 1,7 % p.a. Pred piatimi rokmi, v októbri 2011, bol priemerný úrok dvojnásobne vyšší. Podpísala sa pod to najmä politika lacných peňazí, ako aj veľmi silná konkurencia medzi bankami. V prípade podnikovej klientely domácim finančným sprostredkovateľom konkurujú aj zahraničné inštitúcie, prípadne sa veľké firmy dokážu financovať aj vnútropodnikovo. Situácia na trhu zatiaľ hrá v prospech klientov a tlačila na pokles sadzieb," približuje hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

Úroky sa tak nachádzajú aj pod priemerom eurozóny. Napríklad pri veľmi často využívaných revolvingových úveroch a kontokorentoch dosahovala priemerná sadzba na Slovensku úroveň 2,3 % p.a, zatiaľ čo priemer eurozóny bol 2,5 % p.a.

Počas posledných mesiacov roka už pravidelne stúpa záujem firiem o úvery. Ku koncu októbra mali požičaných spolu 17,11 miliardy eur, a to je o 4,7 % viac ako pred rokom. V tempe rastu úverovania sa tak dostali nad priemer eurozóny (1,7 % p.a).

"V októbri a novembri záujem firiem o úvery každoročne rastie, pretože firmy sa pripravujú na ďalšiu sezónu a intenzívne využívajú prevádzkové úvery," vysvetľuje riaditeľ divízie korporátnej klientely ČSOB Karol Farkaš. Zároveň predpokladá, že v roku 2017 budú z pohľadu záujmu o úverovanie dominovať najmä firmy a projekty z oblasti priemyslu a infraštruktúry.

"Očakávame, že v budúcom roku budú klienti z korporátnej oblasti konzervatívnejší, náš odhad rastu slovenského úverového trhu je medzi dvomi až štyrmi percentami. Ako zaujímavá sa bude určite javiť oblasť automobilového priemyslu. Zatiaľ nie je jasné, z akých zdrojov bude nová britská automobilka financovať svoje podnikanie a do akej miery využije podporu domácich bánk. Zároveň s touto investíciou dôjde aj ku zvýšeniu výrobných kapacít dodávateľov pre automobilový priemysel, čo bude mať pozitívny vplyv na rast firemných úverov," tvrdí Farkaš. V budúcom roku možno tiež očakávať dočerpanie úverov na väčšie rozbehnuté projekty, napríklad v chemickom odvetví.

V roku 2017 budú na slovenské firmy vplývať viaceré vonkajšie faktory s dosahom na dopyt. Nemci aj Francúzi si budú voliť nových zástupcov a Briti a Brusel začnú premietať do praxe výsledky júnového referenda. "Ide o tri najväčšie ekonomiky EÚ, do ktorých naši exportéri vyviezli vlani tovar v objeme viac ako 10 miliárd eur. Je to tretina celkového vývozu zo Slovenska. Významná politická zmena by mohla mať eventuálne vplyv na dôveru spotrebiteľov či podnikov v západnej Európe, a následne tak ovplyvniť aj slovenskú ekonomiku a zamestnanosť," uzatvára Gábriš.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
HLINA: Každá normálna krajina v Európe má kresťanských demokratov
<< predchádzajúci článok
Nových 7 divov Slovenska 2016