Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. septembra 2018

Analýza: Nárast nezamestnanosti je vidieť v troch štvrtinách okresov



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 2. septembra (TASR) - Miera nezamestnanosti sa v okresoch na Slovensku nevyvíja rovnomerne. Zatiaľ čo sa počet ľudí bez práce v júli tohto roka zvýšil len v troch štvrtinách všetkých okresov, vo zvyšku okresov počet nezamestnaných klesal. Vyplýva to z najnovšej analýzy Tatra banky.


Podľa analytikov je pozitívom, že medzi okresy, v ktorých nezamestnanosť klesala, patria regióny s najvyššími mierami nezamestnanosti. Ide o Rimavskú Sobotu, Rožňavu alebo Kežmarok. "Presne tieto regióny obsadili neželané pozície prvých troch s najvyššou nezamestnanosťou nad 14 %. Na opačnom konci rebríčka nájdeme s mierami nezamestnanosti okolo 2 % okresy Galanta, Hlohovec alebo Trenčín," uviedli analytici.

Z ekonomického oživenia v posledných rokoch sa pritom podarilo vyťažiť najviac najmä juhozápadu Slovenska. "V okresoch Nové Zámky, Dunajská Streda, alebo Hlohovec klesol počet nezamestnaných o 80 %. Najmenej sa darilo znižovať počty nezamestnaných v ekonomicky vyspelých prvých štyroch bratislavských okresoch, kde bol pokles iba na úrovni od 23 % po 36 %," vyčíslili analytici banky.

Zaujímavý paradox ponúka pohľad na pokles počtu disponibilných nezamestnaných v absolútnom vyjadrení. "Na posledných priečkach spája absolútne rozdielne regióny, či už geograficky, alebo ekonomicky. Najmenej ľudí ubudlo za posledného päť a pol roka z evidencie v Bratislave I., v Bratislave III. a Medzilaborciach. Kým v bratislavských regiónoch je miera nezamestnanosti okolo 3,5 %, v Medzilaborciach je to cez 11 %," priblížili analytici Tatra banky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do deviatich základných škôl v Trnave nastupuje 4700 žiakov
<< predchádzajúci článok
Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz o slovenský pas 2490 ľudí