Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. januára 2018

Analýza: Britská ekonomika utrpí po odchode z EÚ rozsiahle škody



Britská ekonomika utrpí po odchode z Európskej únie (EÚ) rozsiahle škody. Analýza, ktorú si nechala vypracovať britská vláda, ukázala, že brexit má potenciál znížiť ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn 30. januára (TASR) - Britská ekonomika utrpí po odchode z Európskej únie (EÚ) rozsiahle škody. Analýza, ktorú si nechala vypracovať britská vláda, ukázala, že brexit má potenciál znížiť hospodársky rast Spojeného kráľovstva o 8 % v nasledujúcich 15 rokoch. Uviedla to internetová stránka BuzzFeed s odvolaním sa na uniknutý dokument s názvom "EU Exit Analysis — Cross Whitehall Briefing".


Toto hodnotenie nebolo zverejnené, pretože jeho výsledky sú "príliš trápne", uviedol nemenovaný úradník z britského ministerstva pre brexit. Ministri v Londýne by sa mali s dokumentom oboznámiť tento týždeň.

Brexit negatívne zasiahne hospodársky rast Spojeného kráľovstva bez ohľadu na výsledok rokovaní o obchode s EÚ. Dokonca aj pri najlepšom scenári, keď Spojené kráľovstvo získa prístup na jednotný trh prostredníctvom členstva v Európskom hospodárskom priestore, sa očakáva, že rast britskej ekonomiky bude v porovnaní s aktuálnymi prognózami nižší o 2 % v dlhodobom časovom horizonte. Ďalšia možnosť, dohoda o voľnom obchode, by v priebehu 15 rokov zredukovala hospodársky rast o 5 %, zatiaľ čo scenár "bez dohody", vrátane zavedenia ciel podľa smerníc Svetovej obchodnej organizácie (WTO), by znamenal o 8 % nižší hospodársky rast.

Analýza takisto odhalila, že žiadny sektor ekonomiky alebo región Spojeného kráľovstva neunikne negatívnym dôsledkom brexitu a pri žiadnom zo spomínaných scenárov. Len poľnohospodárstvo by trpelo menej, ak by došlo k zavedeniu ciel na dovoz podľa smerníc WTO. A obchodná dohoda s USA v rámci tejto možnosti by v dlhodobom horizonte podporila rast ekonomiky o približne 0,2 %. Najviac zasiahnutými odvetviami v Británii by boli automobilky, maloobchod, výroba potravín, nápojov, oblečenia a chemikálií, tvrdí Buzzfeed.

"V krátkodobom horizonte sa politické riziká pre Spojené kráľovstvo zvyšujú a akékoľvek ďalšie titulky v médiách, ktoré poukazujú na ťažkosti spojné s brexitom a vnútornou politickou scénou, by mohli oslabiť rast ekonomiky,"
upozornil Peter Iosif, ekonóm spoločnosti IronFX, svojich klientov.

Návrh zákona o odchode z EÚ vstúpi do svojej ďalšej fázy v britskom parlamente, pretože jeho horná komora, Snemovňa lordov, začína v utorok dvojdňovú diskusiu o opatreniach, ktoré obsahuje.

Vláda v Londýne argumentuje, že Británia bude môcť po brexite uzavrieť po celom svete nové obchodné dohody, ktoré jej pomôžu nahradiť akýkoľvek pokles obchodu s EÚ.

Podľa analýzy nové obchodné dohody s USA, Čínou, Indiou a ďalšími krajinami síce podporia hospodársky rast Spojeného kráľovstva, ale nebudú stačiť na kompenzáciu stratených príjmov z EÚ, v súčasnosti najväčšieho obchodného partnera Británie.

Britská vláda nespochybnila pravosť dokumentu, ale povedala, že nebude komentovať internú analýzu o brexite.

Táto správa je najnovšia zo sérií predpovedí o škodách, ktoré brexit spôsobí hospodárstvu Spojeného kráľovstva. Stúpenci brexitu pritom poukazujú na fakt, že mnohé takéto predpovede sa doteraz nenaplnili.

Tento dokument pravdepodobne ešte vyostrí konflikt v rámci britskej konzervatívnej vlády, medzi stúpencami tzv. tvrdého brexitu a táborom, ktorý chce udržať čo najtesnejšie väzby s EÚ po marci 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hraničná suma odvodovej úľavy pre zamestnávateľov je 611,04 eura
<< predchádzajúci článok
Štát by mal byť pri udeľovaní pokút v rámci ezdravia benevolentnejší