04. januára 2017
Ilustračné foto. Foto: TASR/APBratislava 4. januára (TASR) - Nástup Donalda Trumpa do Bieleho domu či prezidentské voľby vo Francúzsku. Toto sú udalosti, ktoré podľa analytikov budú v roku 2017 hýbať svetovou ekonomikou a vplyv môžu mať aj na domáce hospodárstvo.
Tento rok bude bohatý na viaceré udalosti v Európe, ale aj v USA či v Číne. "
Hlavným zdrojom obáv v Európe naďalej zostávajú politické riziká spojené s blížiacimi sa voľbami v Holandsku, Francúzsku a Nemecku a nadchádzajúcim brexitom," predpokladá ekonóm Saxo Bank Christopher Dembik. Je presvedčený, že investori, ktorých zaskočil výsledok britského referenda a amerických prezidentských volieb, sa teraz vyrovnávajú s novou situáciou.
Inaugurácia nového amerického prezidenta bude 20. januára tohto roka. "
Už po zvolení Trumpa v novembri prišlo k nárastu v prípade amerických akciových trhov, ťahanému najmä finančným sektorom a priemyslom. Trump totiž plánuje investície do domácej infraštruktúry a chce zmierniť reguláciu finančného sektora, čo trhy uvítali," priblížila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Na druhej strane však podľa nej môžu vzrásť tlaky na infláciu pre infraštrukúrne stimuly ekonomiky a protekcionistické opatrenia v otázke zahraničného obchodu.
Zhoršiť by sa mohol podľa analytičky dlh aj deficit USA pre avizovaný Trumpov ekonomický program. Ako uviedla, v ňom počíta so znižovaním daní a infraštruktúrnymi výdavkami bez dostatočných opatrení na zabezpečenie fiškálnych príjmov. "
Práve pre vyhliadky zhoršenej fiškálnej situácie USA a rizika vyššej inflácie sa výnosy na amerických dlhopisoch zvýšili, pričom vyššie výnosy zaznamenali aj európske dlhopisy ku koncu vlaňajška," skonštatovala Muchová.
Tento vývoj by mohol ovplyvniť aj kroky amerického Fedu. "
Vzhľadom na nastávajúce inflačné riziká z Trumpových návrhov by Fed mohol ráznejšie pokračovať s uťahovaním menovej politiky," hovorí Muchová.
Podľa analytikov bude zaujímavé sledovať aj viaceré voľby v Európe. Nemecké federálne a voľbu hlavy štátu vo Francúzsku. "
Ovplyvnia smerovania dvoch z najvplyvnejších krajín eurozóny," podotkla Muchová. Podľa Dembika sú však investori v súčasnosti oveľa viac odolnejší. "
V rozvinutých krajinách sú investori odolnejší voči riziku, než boli pred pár mesiacmi. Ekonomické a finančné dôsledky nových politických udalostí budú relatívne malé, alebo aspoň zvládnuteľné," predpokladá Dembik.
Vplyv brexitu na Európu počas rokovaní o vystúpení krajiny by mal byť podľa analytikov obmedzený. "
Neistota ohľadom ďalších krokov Veľkej Británie a jej vzťahu k Európskej únii však môže negatívne vplývať na ekonomickú dôveru a euro," hovorí Muchová.
Spomedzi udalostí bude na svetovú ekonomiku vplývať aj možné turecké referendum, v ktorom budú ľudia rozhodovať, či dostane tamojší prezident viac právomocí.
Za pozornosť bude podľa analytikov stáť aj vývoj v Číne. "
Čínska ekonomika cielene spomaľuje so snahou zmeniť štruktúru svojho hospodárskeho rastu a možno ju čakajú zložitejšie vzťahy s USA pri novej Trumpovej administratíve, takže určite bude dôležité sledovať aj vývoj v tejto svetovej ekonomike," dodala Muchová.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR