Analytici očakávajú, že Slovensko prijme euro v roku 2009
Najnovším členom eurozóny by sa od budúceho roka mala stať Slovenská republika, vyplýva to z prieskumu agentúry Reuters, ktorý sa uskutočnil v polovici apríla medzi 29 analytikmi a stratégmi. Z ...
LONDÝN 23. apríla (WEBNOVINY) - Najnovším členom eurozóny by sa od budúceho roka mala stať Slovenská republika, vyplýva to z prieskumu agentúry Reuters, ktorý sa uskutočnil v polovici apríla medzi 29 analytikmi a stratégmi. Z prieskumu ďalej vyplýva, že ostatné nové členské štáty Európskej únie si na euro budú musieť počkať dlhšie. Po vstupe Slovenska by sa mala eurozóna rozširovať najbližšie až v roku 2012, a to o Estónsko a Litvu, očakávajú analytici. Rok na to by mali spoločnú menu prijať Česká republika, Lotyšsko a Poľsko. V Bulharsku a Maďarsku sa podľa prieskumu nebude platiť eurom skôr ako v roku 2014 a v Rumunsku až od roku 2015.
"Najnovší výhľad prijatia eura v strednej Európe je o niečo menej optimistický. Hlavným dôvodom je súčasné zrýchlenie inflácie spojené s pretrvávajúcou externou nestabilitou," zdôvodňuje Dagmar Alpenová, analytička z Oppenheim. Analytici považujú inflačnú špirálu a slabú rozpočtovú disciplínu za najväčšie prekážky potenciálnych kandidátov na vstup do eurozóny. Fiškálne faktory zmarili české plány na prijatie eura v horizonte rokov 2009 - 2010 a inflácia, predovšetkým jej udržateľnosť z dlhodobého hľadiska, sa môže stať potenciálnou prekážkou vstupu SR do eurozóny.
Až 13 z 19 analytikov očakáva, že Slovensko nebude schopné udržať mieru inflácie požadovanú maastrichskými kritériami počas dvoch rokov po vstupe do eurozóny. "Uistenie, že strednodobá inflácia zostane pod kontrolou sa môže ukázať ako problematické a môže byť použité ako ospravedlnenie neskoršieho vstupu," uviedla analytička z Global Insight Sharon Fisherová. Dodala však, že akékoľvek posunutie vstupu SR do eurozóne považuje za málo pravdepodobné. Väčšina z opýtaných analytikov tiež očakáva, že SR pred prijatím eura revalvuje centrálnu paritu slovenskej koruny. Väčšina analytikov takisto predpokladá, že NBS ponechá na svojom najbližšom zasadnutí koncom apríla úrokové sadzby bez zmeny.
Analytici vyjadrili aj svoje očakávania týkajúce sa rozširovania Európskej únie. Najhorúcejším kandidátom na vstup do EÚ je Chorvátsko, ktoré by mohlo do únie vstúpiť v roku 2011. Ďalšími členmi EÚ by sa mohli stať v roku 2015 Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko, v roku 2016 Albánsko a Bosna. Turecko podľa analytikov nevstúpi do EÚ skôr ako v roku 2020.
SITA, Reuters