Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2015

Amnesty International varuje Maďarsko pre porušovanie práv urtečencov



Na archívnej snímke migranti.



Zdieľať
Na archívnej snímke migranti. Foto: TASR/AP
Budapešť 8. októbra (TASR) - Ľudskoprávna organizácia Amnesty International adresovala žiadosť ministrom Európskej únie, ktorí sa dnes stretávajú v Luxemburgu a rokujú o súčasnej kríze, aby predtým, než udrie zima, ochránili ľudí na úteku sprístupnením bezpečných a legálnych ciest. Organizácia zároveň vyzvala Maďarsko, aby prijalo zodpovednosť za porušenia ľudských práv. TASR o tom informovala Lucia Bernátová, koordinátorka kampaní Amnesty International Slovensko.


Amnesty vydala správu, v ktorej informuje, že maďarská vláda investovala viac než 100 milión eur do vybudovania plotov a do hraničných kontrol za účelom zabrániť ľudom na úteku či migrantom a migrantkám, aby vstúpili do krajiny. Toto číslo je trojnásobkom toho, koľko financií ide ročne na prijímanie žiadateľov o azyl.

Správa s názvom "Za plotom" tiež upozorňuje, že drakonické opatrenia Maďarska, ktorých cieľom je kontrola hraníc, opakovane porušujú medzinárodné právo.

Aby zabránili ďalšiemu zhoršeniu ľudskoprávnej situácie v Maďarsku, štáty a inštitúcie EÚ by mali aktivovať tzv. preventívny mechanizmus, na ktorý odkazuje čl. 7 Lisabonskej zmluvy. Vďaka tomuto mechanizmu môže Európska rada varovať členský štát v prípadoch, keď existuje "jasné riziko vážneho porušenia" rešpektovania právneho štátu a ľudských práv.

"Európska únia má právomoc začať formálnu diskusiu s Maďarskom o tom, ako sa správa k ľuďom na úteku a k migrantom a migrantkám. EÚ môže jasne povedať 'stačilo' tým krajinám, ktoré porušujú európske a medzinárodné právo. Musí to však urobiť prv než bude neskoro," povedala Iverna McGowanová, zastupujúca riaditeľka kancelárie Amnesty International pre európske inštitúcie.

Správa tiež ukazuje na obrovské rozdiely v množstve financií určených pre antiimigračné opatrenia v porovnaní s rozpočtom na proces vybavovania žiadostí o azyl. Okolo 98 miliónov eur sa investovalo do plotu na maďarsko-srbských hraniciach – takmer trikrát viac, než je 27,5-miliónový rozpočet Úradu pre imigráciu a národnosti na rok 2015.

"Bolo by múdrejšie, keby tieto peniaze boli investované do záchrany životov a zlepšenia vyhliadok na budúcnosť. Je najvyšší čas, aby členské štáty EÚ okamžite investovali do koordinovaných riešení," povedal programový riaditeľ Amnesty International pre Európu a strednú Áziu John Dalhuisen.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
GREENPEACE: Slovensko premeškalo termín na odmietnutie GM plodín
<< predchádzajúci článok
Každý šiesty Slovák chodí do práce na nočnú zmenu, je to najviac v EÚ