Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. januára 2015

Amerických investorov priťahuje slabá česká koruna



Česká republika je vďaka slabej korune lepšie viditeľná na mape svetového obchodu. Informuje o tom portál českého denníka E15. Stala sa príťažlivejšou aj pre amerických exportérov, ktorým ...



Zdieľať
Foto: TASR
Praha 26. januára (TASR) - Česká republika je vďaka slabej korune lepšie viditeľná na mape svetového obchodu. Informuje o tom portál českého denníka E15. Stala sa príťažlivejšou aj pre amerických exportérov, ktorým zisky decimuje silný dolár.


Zámorské firmy viac než v minulosti premýšľajú o sťahovaní výroby do krajín so slabšou menou a bližšie k zákazníkom. Na zozname týchto destinácií figuruje aj Praha. Koruna je voči doláru o štvrtinu slabšia než pred rokom a nič nesignalizuje, že sa kurz v dohľadnom čase vráti späť.

"Pokiaľ zostane dolár dlhodobo silný, mohli by sme presunúť produkciu z Ameriky do Českej republiky. Impulzom môže byť tlak našich odberateľov, ktorým súčasný vývoj výmenných kurzov nevyhovuje," uviedol pre E15 šéf zámorského Firstronicu John Sammut.

Firstronic so sídlom v americkom Michigane vyrába plošné spoje pre automobilový priemysel a v Česku už vďaka spoločnému podniku pôsobí. Ten už dosahuje ročný obrat takmer jednu miliardu Kč (35,93 milióna eur).

Weston Stacey z Americkej obchodnej komory uviedol, že komora poskytla v poslednom čase svoje služby trom americkým spoločnostiam, ktoré prejavili o Česko záujem. Dve pochádzali z automobilového priemyslu.

Aby si Američania s Čechmi tľapli, budú musieť výhody českej meny nejaký čas vydržať. Jan Čermák z ČSOB predpokladá, že dolár bude mať tento rok priemerný kurz 24,60 CZK a v nasledujúcom roku 23,50 CZK. Ešte pred rokom bol kurz 1 USD/20 CZK.

Vyhliadky na dlhodobo slabú korunu sú pre zámorské firmy silným dôvodom záujmu o Česko. Reálne obchody však brzdia mnohé prekážky. Experti najčastejšie spomínajú nestabilitu podnikateľského prostredia, najmä daňového systému.

Americké firmy sú náročnými investormi. Jan Linhart z KPMG dodal, že vyhodnocujú mnohé parametre a okrem priaznivej ekonomickej stránky projektu požadujú aj stabilné a transparentné právne prostredie, predvídateľnosť práva a rozumnú mieru zdanenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nitriansky kraj zvýši dotáciu pre súkromné a cirkevné školy
<< predchádzajúci článok
Štát za tri a pol roka zaplatil advokátom viac ako 30 miliónov eur