![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
20. júla 2015
Americký a nigérijský prezident rokovali o boji proti Boko Haramu
Nigérijský prezident Muhammadu Buhari (vľavo) a americký prezident Barack Obama počas stretnutia v Bielom dome vo Washingtone 20. júla 2015.
Zdieľať

Šéf Bieleho domu vyzdvihol odhodlanie nového nigérijského prezidenta bojovať s Boko Haramom a s korupciou, ako aj jeho plány na posilnenie hospodárskeho rastu krajiny.
Buhariho návšteva vo Washingtone sa koná dva mesiace po tom, ako ujal úradu nigérijského prezidenta. Išlo o prvý prípad v dejinách Nigérie, ktorá je najľudnatejšou africkou krajinou, keď vládnuca strana odovzdala nenásilnou cestou moc opozícii.
Militanti z organizácie Boko Haram bojujú od roku 2009 za vytvorenie prísne islamského štátu na severe Nigérie. V mene toho už členovia skupiny pripravili o život tisíce ľudí a ďalšie stovky, vrátane dievčat a žien, uniesli.
Boko Haram začiatkom roka na severovýchode Nigérie kontrolovalo územie s rozlohou ako Belgicko. Vládnym silám sa však oddiely Boko Haram z niektorých oblastí podarilo vytlačiť, a to aj za podpory jednotiek z Čadu, Nigeru a Kamerunu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR