Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. júna 2007

Americké vojnové lode ostreľovali úkryty al-Kájdy



Americké vojnové lode ostreľovali úkryty al-Kájdy v poloautonómnom regióne Puntland v severovýchodnom Somálsku, kde proti sebe bojovali islamskí bojovníci a vládne jednotky. Informovali o tom v sobotu ...



Zdieľať

MOGADIŠO 2. júna (WEBNOVINY) - Americké vojnové lode ostreľovali úkryty al-Kájdy v poloautonómnom regióne Puntland v severovýchodnom Somálsku, kde proti sebe bojovali islamskí bojovníci a vládne jednotky. Informovali o tom v sobotu oficiálne miesta. Torpédoborec amerických námorných síl strieľal počas noci na viaceré ciele v hornatých a neprístupných oblastiach pri pobrežnom meste Bargál, kde majú údajne islamskí militanti základne.

"Americká armáda sa zamerala na úkryt al-Kájdy," uviedol guvernér regiónu Barri, Mussá Jelle Jusuf. "Puntlandské jednotky obkľúčili kopce okolo Bargálu a prenasledujú členov al-Kájdy. Budú zajatí alebo zabití," dodal. Podľa nemenovaného predstaviteľa somálskej vlády došlo pri americkom ostreľovaní k obetiam. "Pri útokoch došlo k úmrtiam, nepoznáme však presný počet z dôvodu odľahlosti oblasti," dodal.

Podľa zástupcu puntlandskej armády sa operácia uskutočnila tri dni po príchode islamských bojovníkov a cudzincov arabského pôvodu do Bargálu, nachádzajúceho sa asi 1250 kilometrov severovýchodne od somálskeho hlavného mesta Mogadišo. "Naše sily bojovali proti islamským bojovníkom, vrátane cudzincov napojených na al-Kájdu," uviedol. "Po bojoch loď americkej armády ostreľovala tri ciele v hornatom okolí Bargálu." Ako dodal, informácie o obetiach zatiaľ nemajú, keďže ostreľovanie trvalo niekoľko hodín a puntlandské jednotky stále bojujú proti islamským

V stredu Puntland informoval, že jeho vojaci zabili najmenej dvoch zahraničných bojovníkov, ktorí prišli do Bargálu. "Sú to členovia al-Kájdy, ktorí ušli z južnej časti Somálska. Nepoznáme motív ich príchodu do tejto oblasti, ale rozhodne to súvisí s terorizmom," povedal Jusuf.

Základňa amerických síl sa nachádza v Džibutsku a hliadkujú v Indickom oceáne a Adenskom zálive s cieľom znížiť hrozbu terorizmu. Začiatkom roka americké sily zbombardovali pozície v južnom Somálsku po tom, ako somálske vládne sily za podpory Etiópie zosadili vplyvné islamské hnutie v južných a centrálnych oblastiach krajiny. Podľa kmeňových predstaviteľov zahynulo asi sto ľudí.

Úsilie sa zameriava proti členom al-Kájdy obvinených z útokov na americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii v roku 1998, pri ktorých zahynulo 224 ľudí, ako aj samovražedného útoku na hotel izraelského majiteľa v kenskom prístave Mombasa, kde zahynulo 15 ľudí. Medzi významnými militantmi al-Kájdy, ktorí by sa mali nachádzať v Somálsku, je Fazúl Abdulláh Muhammad z Komorskej republiky, Keňan Salíh Ali Salíh Nabhan a Sudánčan Abú Taha al-Sudaní, expert na zbrane. Medzi ďalšími je radikálny duchovný stojaci na čele somálskeho Zväzu islamských súdov šejk Dahír Awajs a veliteľ islamských milícií Šabáb, Adan Haši Ayro.

Podľa amerického spravodajstva al-Kájda zvýšila operácie v desaťmiliónovom Somálsku, kde vládne nezákonnosť od zvrhnutia diktátora Muhamada Siáda Barrého v roku 1991. Ostreľovanie americkým loďstvom vyvoláva obavy v Mogadišo, kde vláda zvýšila bezpečnosť v očakávaní odvetného útoku. Severosomálsky Puntland a susedný Somaliland, ktoré majú čiastočnú autonómiu, boli oproti ostatným častiam Somálska pomerne stabilné. Puntlandský prezident Addé Mussá uviedol, že al-Kájda plánovala útoky v severnom Somálsku, kde v súčasnosti prebiehajú ťažké boje medzi somálskymi vládnymi silami a islamskými a klanovými povstalcami.

SITA, AFP, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žena zrazila najmenej 35 ľudí, siedmi sú vážne zranení
<< predchádzajúci článok
Členovia parlamentu neveria vo vinu svojho bývalého kolegu