Americká a európska burza rástli, japonská klesala
Európske akciové trhy ukončili utorkové obchodovanie s miernym rastom, keď sa pod pozitívny vývoj podpísal predovšetkým energetický a bankový sektor, ako aj dobré správy z francúzskeho trhu s ...
BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) - Európske akciové trhy ukončili utorkové obchodovanie s miernym rastom, keď sa pod pozitívny vývoj podpísal predovšetkým energetický a bankový sektor, ako aj dobré správy z francúzskeho trhu s cennými papiermi. Naopak do negatívneho teritória tlačil burzy automobilový a farmaceutický priemysel, ako aj neúspešná transakcia na kúpu ťažobnej spoločnosti Rio Tinto. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 vzrástol o 0,57 % na 833,36 bodu. Darilo sa predovšetkým francúzskemu akciovému trhu, ktorý zareagoval pozitívne na vyhlásenia prezidenta Nicolasa Sarkozyho o prijatí vládneho balíčka opatrení, ktorý má pomôcť potácajúcej sa francúzskej ekonomike. Darilo sa bankovým spoločnostiam, keď si HSBC pripísala 6 %, Credit Suisse 11 % a Standard Chartered 16 %. Z energetických firiem si polepšila skupina BP Group, keď jej akcie stúpli o 4 %. Akcie Rio Tinto spadli až o 37 %, keď spoločnosť BHP Billiton stiahla svoju ponuku na od kúpu tejto ťažobnej firmy. Z farmaceutického sektora si polepšili spoločnosti Novartis, GlaxoSmithKlin a Sanofi-Aventis, keď vzrástli v rozmedzí 2,5 % až 4,1 %. Akcie automobilky Volkswagen pokračovali vo svojich turbulentných pohyboch, ktoré idú proti trendom na burze a zaznamenali pokles o 23 %.
Dva z troch hlavných indexov na americkej burze zaznamenali v utorok nárast, keď reagovali na nový záchranný plán americkej centrálnej banky (Fed), v rámci ktorého Fed skúpi dlh a problémové obligácie v hodnote niekoľko miliárd dolárov, aby tak zvýšil tok peňazí potrebných pre hypotéky, študentské pôžičky a úvery na nákup automobilov. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,43 % na 8 479,47 bodu, širší Standard & Poor's 500 získal 0,66 % na 857,39 bodu a technologický Nasdaq stratil 0,50 % na 1 464,73 bodu. Krok Fed-u pomohol predovšetkým finančnému sektoru, keď akcie JPMorgan vzrástli o takmer 8 %. Polepšila si aj maloobchodná sieť Wal-Mart, ktorej akcie išli hore o 3,6 %. Pokles technologického indexu Nasdaq spôsobili správy od výrobcu sieťového príslušenstva Cisco Systems, ktorý ako jeden z hlavných ťahúňov indexu oznámil zatvorenie väčšiny svojich pobočiek v USA a Kanade na päť dní v snahe znížiť náklady. Akcie Cisco Systems klesli o 6 %, Microsoft spadol o 3,4 %, Apple si odpísal 2,3 % a Hewlett-Packard takmer 6 %.
Tokijská burza v stredu skončila v negatívnom teritóriu, keď si jej hlavný index Nikkei odpísal 1,3 % na 8 213,22 bodu. Širší Topix klesol o 1,7 % na 817,22 bodu. Slabší jen pomohol exportérom znížiť straty no optimizmus z prijatia nového balíčka opatrení americkou centrálnou bankou Fed sa miešal s obavami o vývoj svetovej ekonomiky. Pokles zaznamenali akcie spoločnosti Panasonic, ktoré si odpísali 3 % vplyvom správ o prerušení rozhovorov o kúpe akcií Sanyo Electric. Akcie automobilovej spoločnosti Toyota spadli o 4,6 % kvôli zníženiu jej ratingov na úroveň AA z pôvodnej AAA. Odpisovala aj Honda, keď stratila 1,9 %, Canon oslabil o 2,9 %. Naopak, darilo sa spoločnosti Elpida Memory, ktorej akcie stúpli o 22,7 % potom, ako sa v médiách objavila správa, že firma vyvinula najmenšiu dynamickú pamäť DRAM na svete.
SITA_Reuters