03. marca 2019
Britská premiérka Theresa Mayová odchádza po stretnutí s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom v sídle Európskej rady v Bruseli 7. februára 2019. Mayová vo štvrtok prisľúbila, že dosiahne dohodu o tzv. brexite, ktorá zaistí, že Británia vystúpi z Európskej únie podľa plánu 29. marca. Mayová sa tak vyjadrila pre novinárov po rozhovoroch s lídrami EÚ v Bruseli. Foto: TASR/APLondýn 3. marca (TASR) - Británia po odchode z Európskej únie (EÚ) nezníži svoje štandardy v oblasti bezpečnosti potravín len preto, aby uzatvorila obchodnú dohodu so Spojenými štátmi. Uviedla to koncom tohto týždňa britská vláda. Reagovala tak na predstavy USA vo veci americko-britskej obchodnej dohody, ktoré Washington zverejnil vo štvrtok (28. 2.).
Američania dali vo svojom zozname cieľov najavo, že požadujú "
úplný prístup svojich agroproduktov na britský trh". To by zvýšilo množstvo amerických potravín na pultoch britských obchodov.
Európska únia v súčasnosti nepovoľuje dovoz niektorých amerických potravín. Ide napríklad o kurčatá ošetrované chlórom či hovädzie mäso zo zvierat, ktoré boli kŕmené rastovými hormónmi.
Po tom, ako Británia z EÚ vystúpi, by podľa USA mala takzvané
"sanitárne a fytosanitárne" štandardy na dovážané výrobky zrušiť. Hovorkyňa britskej vlády však uviedla, že
"normy v oblasti potravín sa pre budúce obchodné dohody znižovať nebudú".
Národná únia amerických farmárov tvrdí, že americké kurčatá a hovädzie mäso, pri ktorých sa uplatňujú procesy v EÚ zakázané, sú bezpečné. Podľa amerických farmárov ide zo strany EÚ len o šírenie strachu. Zástupcovia britských farmárov však nesúhlasia a od britskej vlády žiadajú, aby požiadavky Washingtonu neprijala.
K cieľom USA, ktoré Washington pripravil na 18 stranách, patrí aj menová otázka. USA žiadajú, aby sa Británia neuchýlila k
"manipulácii meny" s cieľom zvýšiť príjmy z obchodu alebo zlacniť britské výrobky na americkom trhu. K ďalším požiadavkám patrí, aby britská národná zdravotná služba
"nediskriminovala" pri nákupe tovarov a služieb americké farmaceutické firmy a výrobcov zdravotníckych pomôcok.
Ciele americkej administratívy, ktoré zverejnil Úrad obchodného splnomocnenca USA, sú zatiaľ iba prvým krokom v očakávanom dlhom vyjednávacom procese medzi Londýnom a Washingtonom. V súčasnosti dosahuje vzájomný obchod medzi krajinami hodnotu okolo 173 miliárd libier (201,24 miliardy eur).
(1 EUR = 0,85968 GBP)
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR