Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. marca 2013

Aliancia Fair-play pochybuje o Kaliňákovej novele



Pripravované zavedenie štátneho elektronického trhoviska pre verejné obstarávanie považuje Peter Kunder z mimovládnej organizácie Aliancia Fair-play za dobrý nápad, ale pochybuje, že bude dobre ...



Zdieľať
kalinak BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) - Pripravované zavedenie štátneho elektronického trhoviska pre verejné obstarávanie považuje Peter Kunder z mimovládnej organizácie Aliancia Fair-play za dobrý nápad, ale pochybuje, že bude dobre zrealizovaný.


Veľká novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú už parlament schválil s mnohými pozmeňujúcimi návrhmi, vrátane opozície, podľa odborníka vytvára len veľmi hrubú kostru, ako by malo elektronické trhovisko fungovať.

Okrem technických je totiž potrebné vyriešiť aj množstvo ďalších detailov, napríklad definovať, čo je zameniteľný tovar, čo bude zahŕňať cena alebo ako sa budú vyhodnocovať iné kritériá.


Aliancia varuje pred zlými rozhodnutiami

"Konkrétne riešenia, ktoré ešte len treba prijať, sa nerátajú v desiatkach, ale v stovkách. Zlé rozhodnutia dokážu z tohto projektu urobiť totálny nezmysel," zdôraznil pre agentúru SITA Kunder. "Mám veľké pochybnosti, že tento projekt dokáže štátna správa zrealizovať zmysluplne. Obávam sa, že to bude stáť kopec peňazí, že výsledok príde neskoro a bude žalostný," upozornil.

Napriek výhradám si Kunder myslí, že parlamentom schválená verzia veľkej novely verejného obstarávania je oproti pôvodnému návrhu z pripomienkového konania výrazne lepšia. Novela podľa neho priniesla veľa zmien, ale ich zmysluplnosť závisí od toho, akým spôsobom sa uvedú do praxe. "Prináša aj nové možnosti vyberať subjektívne, a teda nakupovať drahšie, a to aj v situáciách, kde to nedáva zmysel," zdôraznil expert Aliancie Fair-play.

Veľká novela verejného obstarávania nadobudne účinnosť 1. júla, s výnimkou časti o elektronických zariadeniach, ktorá začne platiť 1. januára 2014.


Hrozí zvýšené riziko korupcie

Nové pravidlá obstarávania majú podľa rezortu vnútra zefektívniť používanie verejných financií a posilniť súťaživosť. Zároveň by sa mala zvýšiť otvorenosť procesov verejného obstarávania a ochrana kvalitných a poctivých dodávateľov. Vzhľadom na rozsah zavádzaných zmien minister vnútra Robert Kaliňák označil schválenú novelu za reformu verejného obstarávania.

"Jednoznačne sa dá povedať asi len to, že obstarávať sa bude rýchlejšie. V ostatných oblastiach zrejme výsledný efekt nebude pozitívny, hoci niektoré veci sa zlepšujú," predpokladá Kunder. Odvetil tak na otázku, či pri rýchlejšom obstarávaní sa zachovajú aj jeho hlavné priority, teda transparentnosť, hospodárnosť a nediskriminácia. Spomenul ako príklad transparentnosť. "Je pravdou, že oproti súčasnému stavu sa bude zverejňovať výrazne viac dokumentov, na druhej strane však bude možné zamlčať niektoré dôležité detaily, bez ktorých je ťažko posúdiť efektivitu nákupu," tvrdí Kunder. Možnosti verejnej kontroly sa tak podľa neho obmedzia, hoci budeme zasypaní horou materiálov, ktoré veľa dôležitého nepovedia.

Ministerstvo vnútra má po novom centrálne obstarávať pre ostatné rezorty. Tie na základe prieskumu trhu budú môcť nakupovať samostatne, ak to bude lacnejšie. Centralizácia obstarávania nie je podľa odborníka vždy dobrý nápad. "Okrem iného zvyšuje atraktivitu a dôsledky korupčného konania. Ministerstvo vnútra je z minulosti známe veľmi svojským výkladom pravidiel obstarávania," dodal Kunder. Spomínanú zmenu preto vníma ako zvýšenie rizika, že nakoniec sa bude nakupovať drahšie a nezmyselnejšie.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pätnásť miliónov eur navyše cestárom na opravy nepostačí
<< predchádzajúci článok
Talianska vláda očakáva vyšší deficit i verejný dlh