Vyššie úrokové sadzby sú aktuálne horším scenárom – hovorí ekonóm Alexandru Minea Foto: Alexandru Minea Bratislava 30. mája (OTS) - Uznávaný európsky odborník na fiškálnu a monetárnu politiku Alexandru Minea považuje za najväčší problém súčasnej globálnej ekonomiky najmä nezodpovedané otázky v oblasti vysporiadania sa so zadlženosťou obyvateľov a krajín. „
Dnes je potrebné urobiť krok späť, získať odstup a uvedomiť si, čo sme skutočne ako Európania z vývoja ekonomiky v ostatných rokoch získali,” tvrdí akademik pôsobiaci aktuálne v rámci programu Nadácie VÚB Hosťujúci zahraničný profesor na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave (EUBA), kde prispieva k rozširovaniu spoločného výskumu v oblasti rozpočtových pravidiel a ich uplatňovania.
Makroekonóm, ktorý pracoval v minulosti aj ako hosťujúci výskumník v Medzinárodnom menovom fonde, v rozhovore na pôde EUBA uviedol, že súčasná miera zadlženosti krajín je z historického pohľadu alarmujúca. Alexandru Minea sa pritom dotkol aj témy potenciálne blížiacej sa ekonomickej recesie. V tejto súvislosti vyhodnocuje ako problematický faktor skutočnosť, že mnohí nepovažujú súčasný stav za znepokojivý, keďže úrokové sadzby sú vo väčšine európskych krajín stále na veľmi nízkej úrovni.
„
Úrokové sadzby sú hlavným faktorom a menovateľom, ktorý ovplyvňuje zadlženosť. Ak sú sadzby vysoké, predražuje sa aj dlh, čo si v konečnom dôsledku môže vyžiadať krytie jedného dlhu iným. A to je už uzavretý kruh, ktorý vedie ku kolapsu. Nateraz si dokážu lacno požičiavať aj samotné banky, čo však nemusí platiť v priebehu ďalších rokov,“ vysvetľuje expert a ďalej dodáva, že ak by v súčasnosti došlo k rýchlemu zvýšeniu úrokových sadzieb, uvalilo by to ekonomiky do problémov. „
Osobne si myslím, že vyššie úrokové sadzby sú aktuálne horším scenárom, pretože potenciálny negatívny rast, ktorý by z toho plynul, by mohol viesť k rastúcej nezamestnanosti, zhoršenému financovaniu a nižším investíciám. Ale najhoršie je, že toto rozhodnutie by viedlo do stavu väčšej sociálnej nerovnosti, ktorú vnímame naprieč celou Európou. Najväčším rizikom dneška z ekonomického pohľadu by bolo spomaľovanie ekonomiky kvôli novým obmedzeniam, spojené so sociálnymi nerovnosťami, ktoré Európa zažíva,“ hodnotí profesor ekonómie z domovskej University Clermont Auvergne vo Francúzsku.
Medzinárodný výskum aj v spolupráci s EUBA
Alexandru Minea je v aktuálnom letnom semestri súčasťou tímu Katedry financií Národohospodárskej fakulty EUBA, kde sa podieľa na spoločnej výskumnej práci v otázkach systému hodnotenia fiškálnych politík. Jeho pobyt na Slovensku financuje miestna univerzita z grantového programu Nadácie VÚB Hosťujúci zahraničný profesor, ktorého zmyslom je už 10 rokov zlepšovať na slovenských vysokých školách podmienky pre moderné vzdelávanie a výskum v oblasti ekonomickej vedy vďaka participácii významných zahraničných pedagógov.
Doc. Jana Péliová, prorektorka EUBA a profesor ekonómie Alexandru Minea Foto: EUBA
„
Musím povedať, že mám radosť z dlhotrvajúcich vzťahov s Ekonomickou univerzitou v Bratislave. Je pre mňa obohacujúce, že tu môžem vďaka programu Nadácie VÚB už po druhýkrát stážovať. Dlhodobo sa zaoberám témou rozpočtových pravidiel – konkrétne vplyvu zavádzania rôznych typov rozpočtových pravidiel na výsledky v oblasti fiškálnej politiky na verejný deficit a dlh. Spolupráca so slovenskými kolegami prináša vzájomný prínos. Musím oceniť, ako sa kvalita aj miera internacionalizácie výskumnej činnosti na tejto univerzite za ostatných 7 rokov zvýšila,“ hodnotí pôsobenie na Slovensku špičkový, len 39-ročný profesor ekonómie, ktorý zároveň na margo praxe európskych krajín v súvislosti s dodržiavaním racionálnych pravidiel ekonomiky, teda oblasti jeho výskumu, dodáva: „
Mať fiškálne pravidlá je jedna vec, dodržiavať ich je druhá. Pretože mnohé krajiny, ktorým sa v istom období darilo, podobne ako Slovensku, mali aj tak nakoniec tendenciu zadlžovať sa.“
Význam aktuálneho pôsobenia zahraničného kolegu hodnotí aj prorektorka Ekonomickej univerzity v Bratislave,
doc. Jana Péliová. „Výskumný tím na Katedre financií pod vedením profesora Pavla Ochotnického pozostáva z mladých a sľubných doktorandov - výskumníkov. Spolupráca s profesorom Mineom pomáha výrazne zlepšovať výsledky ich štúdií v problematike verejného dlhu a hospodárskeho rastu. Tie budú prezentované na viacerých medzinárodných vedeckých konferenciách a publikované vo vedeckých časopisoch,“ hovorí doc. Jana Péliová a vysvetľuje, že hosťujúci pedagóg sa stretáva aj priamo na prednáškach a seminároch so študentami magisterského programu Medzinárodné financie. „Program Nadácie VÚB pomohol v roku 2012 naštartovať výbornú spoluprácu s Alexandrom Mineom, ktorá prebieha odvtedy kontinuálne a na viacerých úrovniach. Profesor participuje na rôznych konferenciách a workshopoch, ktoré organizujeme. Zároveň máme možnosť vysielať aj našich študentov do Francúzska na jeho domovskú Univerzitu Clermont Auvergne. Určite ostaneme v intenzívnom profesionálnom a priateľskom kontakte aj po uplynutí tohto semestra,“ uzatvára prorektorka EUBA.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR