![]() |
12. júla 2020
Neliečená alergia pritom ročne pripraví slovenskú ekonomiku o stovky miliónov eur.
„Najnovšou analýzou sme sa pozreli na to, či vďaka liečbe môžeme hovoriť o úsporách a výsledky nás pozitívne prekvapili. Dáta od zdravotných poisťovní hovoria, že adekvátna terapia, vrátane cielenej imunoterapie, má s vysokou pravdepodobnosťou veľmi zaujímavú úroveň návratnosti z pohľadu priamych nákladov,“ uviedol pri príležitosti Svetového dňa alergie Róbert Babeľa z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.
Napríklad po trojročnej liečbe alergénovou imunoterapiou podľa neho hovoríme o viac ako 40 % úspore nákladov.
Napriek tomu, že na Slovensku je alergénová imunoterapia dostupná, lieči sa ňou približne len 10 % pacientov.
Pomôcť by okrem zvyšovania povedomia u pacientov mohla podľa hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú imunológiu a alergológiu Petra Pružinca aj zmena kritérií hodnotenia lekárov.
„Zároveň je dôležité pristupovať k alergii ako k závažnému ochoreniu, správne ho liečiť, nielen potláčať jeho príznaky, a sústrediť sa na ďalšie investície do modernej a kvalitnej liečby, ktoré majú v konečnom dôsledku vysokú úroveň návratnosti,“ doplnil Miloš Jeseňák z Univerzitnej nemocnice v Martine.
V prípade alergénovej imunoterapie ide o liečbu, pri ktorej je alergikovi v nízkych dávkach podávaný alergén, na ktorý je alergický.
Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu na tento alergén nereagovať. Okrem vyliečenia odborníci hovoria aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy.
Alergia v súčasnosti postihuje jedného z troch ľudí a podľa odhadov ňou do roku 2025 bude trpieť polovica svetovej populácie. Napriek tomu veľká časť pacientov nie je správne diagnostikovaná a liečená.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |