Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. novembra 2010

Al-Málikí by mal zostať irackým premiérom



Staronový iracký prezident Džalál Talabání len necelé dve hodiny po tom, ako ho poslanci potvrdili vo funkcii na ďalšie funkčné obdobie, poveril zostavením budúcej vlády ...



Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP


BAGDAD 11. novembra (WEBNOVINY) - Staronový iracký prezident Džalál Talabání len necelé dve hodiny po tom, ako ho poslanci potvrdili vo funkcii na ďalšie funkčné obdobie, poveril zostavením budúcej vlády súčasného premiéra Núrího al-Málikího. Premiér má odteraz na zostavenie novej vlády 30 dní.

Za zvolenie Talabáního hlasovalo vo štvrtok 195 poslancov, 18 hlasov bolo označených za neplatné, informoval predseda parlamentu Usáma al-Nudžajfí, ktorého do tejto funkcie tiež zvolili vo štvrtok. Voľbe prezidenta predchádzal dramatický odchod expremiéra Ijáda Alávího a časti poslancov jeho koalície al-Irakíjá z parlamentu. Aláví protestoval proti údajnému neplneniu dohody o rozdelení moci, ktorú len v stredu uzatvoril s premiérom al-Málikím a jeho šiitskou koalíciou Za právny štát.

Podľa Alávího al-Málikí nedodržal dohodu, že traja poprední členovia jeho koalície budú môcť byť súčasťou budúcej vlády aj napriek tomu, že sú to bývalí členovia strany Baas zvrhnutého exprezidenta Saddáma Husajna. S Alávím nakoniec z parlamentu odišlo asi 60 poslancov jeho koalície. Keďže však zhruba 30 ďalších v sále zostalo, voľba prezidenta bola právoplatná.

Hoci parlamentné voľby sa v Iraku konali už v marci, ani osem mesiacov po nich sa znepriatelené politické bloky nedokázali dohodnúť na podobe vlády. Prvá dohoda sa zrodila až v stredu, aj v tej sa však už vo štvrtok objavili vážne trhliny.

Podľa stredajšej dohody by mal zostať premiérom al-Málikí. Voľby síce vyhral Aláví, jeho koalícia má však v parlamente len o dvoch poslancov viac ako al-Málikího Za právny štát. Spojené štáty, ktoré počas invázie do Iraku v roku 2003 zvrhli exprezidenta Husajna, v poslednom čase podporovali skôr Alávího. Al-Málikí sa zas spoliehal najmä na podporu okolitých krajín, predovšetkým Iránu.
SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
J. KÓREA: Požiar v starobinci neprežilo 10 ľudí
<< predchádzajúci článok
Českí lekári hrozia masovými odchodmi