Počet akútnych lôžok treba podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho v mnohých nemocniciach optimalizovať. "V niektorých odboroch máme veľa akútnych lôžok, ale už menej chronických. Chýbajú ...
BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Počet akútnych lôžok treba podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho v mnohých nemocniciach optimalizovať. "V niektorých odboroch máme veľa akútnych lôžok, ale už menej chronických. Chýbajú nám sociálne lôžka," povedal minister v súvislosti s rozhodnutím Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) o znížení množstva finančných prostriedkov pre viac ako 20 nemocníc. Každé lôžko si pritom podľa Rašiho vyžaduje personálne aj materiálno-technické vybavenie, v súčasnosti však nie všetky oddelenia takéto kritériá spĺňajú. Zároveň opätovne odmietol, že by malo prísť k zatváraniu nemocníc. "Nezužuje sa sieť, len nie všetky nemocnice budú mať všetky druhy oddelení," uviedol.
Fungovať by mali iba tie, ktoré na to budú personálne a prístrojovo pripravené. Pacientom by to podľa neho malo poskytnúť záruku, že zdravotnícke zariadenie, ktoré ho ošetrí, bude spĺňať všetky požiadavky súčasnej medicíny. Minister však nevylúčil ďalšiu redukciu objemom nakúpenej zdravotnej starostlivosti zo strany najväčšej zdravotnej poisťovne. "VšZP si vytvorila model, ktorý by sa mal blížiť ideálnemu stavu," konštatoval.
Všeobecná zdravotná poisťovňa v utorok vyhlásila, že od začiatku júla zníži 24 nemocniciam množstvo finančných prostriedkov. S výnimkou jedného zariadenia v nich plánuje aj zmenu štruktúry objednaných služieb. Najväčšia zdravotná poisťovňa si teda v uvedených nemocniciach objedná nižší objem zdravotnej starostlivosti, zmeny však nastanú aj v rámci štruktúry zazmluvňovaných oddelení. "Navrhneme im posilnenie alebo redukciu niektorých oddelení, alebo presunutie objemov určených na ukončené hospitalizácie do iných segmentov ako je napríklad špecializovaná ambulantná starostlivosť," povedal riaditeľ sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti Martin Višňanský. O koľko peňazí pritom zariadenia prídu a aké zmeny nastanú v ich oddeleniach však poisťovňa nechcela zverejniť. "Zmluvy s poskytovateľmi ešte nie sú konečné a môžu sa v nich objaviť menšie korekcie," vysvetlila generálna riaditeľka Zuzana Zvolenská. Poisťovňa nechcela uviesť ani to, koľko prostriedkov týmito krokmi ušetrí. Nedá sa to vraj podľa nej zhrnúť jedným číslom.
Všeobecná zdravotná poisťovňa nastúpila cestu redukcie poskytovateľov na začiatku tohto roka. Niektorým nemocniciam zredukovala rozsah objednanej zdravotnej starostlivosti a so šiestimi lôžkovými zdravotníckymi zariadeniami zmluvy neuzatvorila. Medzi nimi bola nemocnica Zdravie Púchov, Železničná nemocnica Košice, gynekologické lôžkové zariadenie Mediline v Bratislave a tri liečebné ústavy v Tatrách - Kvetnica, Tatranská Polianka a Vojenský ústav pre choroby pľúcne v Novej Polianke. Koncom apríla generálna riaditeľka poisťovne Zuzana Zvolenská pripustila, že najväčšia zdravotná poisťovňa od 1. júla niektorým lôžkovým zdravotníckym zariadeniam neponúkne zmluvy a v niektorých si objedná nižší rozsah lôžkovej zdravotnej starostlivosti.
SITA