Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. júna 2009

Aktivisti predsa prídu pred Prezidentský palác



Občianski aktivisti predsa prídu protestovať proti porušovaniu ľudských práv pred Prezidentský palác. Ich ohlásené štvrtkové zhromaždenie miestny úrad Bratislava Staré Mesto zakázal s tým, že na ...



Zdieľať
BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) - Občianski aktivisti predsa prídu protestovať proti porušovaniu ľudských práv pred Prezidentský palác. Ich ohlásené štvrtkové zhromaždenie miestny úrad Bratislava Staré Mesto zakázal s tým, že na námestí sa má konať zhromaždenie organizované Kanceláriou prezidenta SR. "Rozhodli sme sa preto pozvať ľudí na zhromaždenie, ktoré organizuje kancelária prezidenta," povedal pre SITA Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika s tým, že zhromaždenie by sa malo začať o trištvrte na tri. Ľudí, ktorí sa na námestie vo štvrtok rozhodnú prísť, upozornil, aby si nezabudli občianske preukazy, lebo sa môže stať, že ich polícia môže bezdôvodne kontrolovať.


V centre mesta dnes na stav a porušovanie ľudských práv upozorňovali viacerí prívrženci hnutia Falun Gong, nielen zo Slovenska, ale i z Čiech a Rakúska. Toto hnutie je pre režim v Číne nepohodlné. "Chceme požiadať pána prezidenta a našich štátnych predstaviteľov, aby otázku ľudských práv a prenasledovania Falun Gongu pri rozhovoroch s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom otvorili," povedal pre SITA Marek Tatarko z hnutia Falun Gong na Slovensku. Podľa neho počas desiatich rokov umučili alebo ubili vyše 3 200 ľudí praktizujúcich Falun Gong. Tatarko poznamenal, že čínsky režim dokonca zriadil koncentračné tábory, pričom v najväčšom z nich má byť okolo 120-tisíc ľudí. Petíciu, ktorou žiadajú zastaviť prenasledovanie predstaviteľov Falun Gongu v Číne, podpísalo podľa Tatarku okolo 15-tisíc občanov Slovenska. Aj prostredníctvom tejto petície sa obracajú na predstaviteľov štátu, aby pri rokovaní s čínskym prezidentom o ľudských právach hovorili.



Mimovládne organizácie sa už v pondelok obrátili otvoreným listom s výzvou na prezidenta, predsedu vlády a predsedu parlamentu, aby na stretnutiach s čínskym prezidentom hovorili aj o ľudských právach. V liste sa okrem iného uvádza, že Slovensko si v novembri pripomenie 20. výročie udalostí, ktoré mohli mať podobný priebeh ako tie z Námestia nebeského pokoja v Číne. "Našťastie sa tak nestalo a už dvadsať rokov žijeme v slobodnej a demokratickej krajine. Každý, kto si váži našu históriu, náš zápas o slobodu a demokraciu, nemôže prehliadať udalosti, ktoré sa v Číne stali pred dvadsiatimi rokmi a ktoré sa, bohužiaľ, v tejto krajine dejú aj dnes,“ píšu mimovládne organizácie. Na porušovanie ľudských práv upozornili už počas pondelkovej inaugurácie prezidenta Ivana Gašparoviča. Ten na ich transparenty s nápisom "Ľudské práva v Číne" reagoval slovami: "Takí ľudia, ktorí dokážu zdvihnúť nad hlavu papier a nič viac neurobiť, tí nás dneska nemusia zaujímať." Do aktivistov sa pustili tiež zhromaždení prívrženci hlavy štátu.

Čínsky prezident Chu Ťin-tchao príde na dvojdňovú oficiálnu návštevu SR vo štvrtok. Popoludní sa stretne s prezidentom Ivanom Gašparovičom, v piatok s predsedom parlamentu Pavlom Paškom a premiérom Robertom Ficom.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Poľsku zatkli 31 šíriteľov detskej pornografie
<< predchádzajúci článok
Výrobcovia spotrebičov: Recyklačný fond ďalej zavádza verejnosť