Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. decembra 2011

Aktivisti odhalili toxické pesticídy v Dunaji



Do Dunaja unikajú pesticídy, a to bez ohľadu na ročné obdobie. Tvrdí to občianske združenie Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA), ktoré robilo odbery vody z Dunaja a vo ...



Zdieľať
toxicka hrozba BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) - Do Dunaja unikajú pesticídy, a to bez ohľadu na ročné obdobie.


Tvrdí to občianske združenie Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA), ktoré robilo odbery vody z Dunaja a vo všetkých analyzovaných vzorkách od Bratislavy po Štúrovo zistilo rezíduá pesticídov, tak v letných ako aj zimných odberoch.

"Všetky letné odbery obsahovali rezíduá pesticídov nad povolené limity. Vo vzorke odobratej v Komárne bolo zistených päť rôznych druhov pesticídov, v inej rezíduá zakázaného pesticídu Atrazín," uviedol Daniel Lešinský zo združenia CEPTA.

Odbery združenie realizovalo v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Poľnohospodárstvo bez znečistených vôd spolu s maďarským partnerom CAAG a externými laboratóriami, ktoré analyzovali spolu 31 vzoriek vôd z oboch krajín. Projekt odhalil troj- až šesťnásobné prekročenie limitu rezíduí pesticídu Acetochlor vo vodách vo všetkých piatich letných odberoch povrchovej vody na Slovensku v riekach Dunaj a Váh.


Škody za milióny eur

"Je to pesticíd, ktorý americká Agentúra ochrany životného prostredia považuje za karcinogén, v zoznamoch EÚ je zaradený medzi endokrinné disruptory, teda látky poškodzujúce hormonálny systém," uviedol Lešinský. Z ďalších karcinogénnych či inak nebezpečných látok boli okrem iného zistené nadlimitné rezíduá pesticídu Trifluralin, rezíduá pesticídu Metolachlor a 2,4-D.

Maďarskí partneri projektu odoberali aj vzorky pitnej vody v Budapešti, kde sa im podarilo nájsť nadlimitné množstvá niekoľko rokov zakázaného Atrazínu ako aj nadlimitné rezíduá Acetochloru.

Lešinský upozorňuje, že rezíduá pesticídov sú škodlivé nielen pre zdravie človeka, ale rovnako aj pre organizmy agro-eko systémov, ktoré zabezpečujú neprodukčné funkcie, napríklad opeľovanie a biologickú stabilitu.

"Vyčíslené škody používania pesticídov, v takzvaných negatívnych externalitách, dosahujú ročné škody niekoľko desiatok miliónov eur," konštatoval Lešinský.


Spoliehajú sa na úniu

Prostriedky na založenie a rozvoj ekologického systému má podľa OZ CEPTA ministerstvo pôdohospodárstva napríklad v Programe rozvoja vidieka (2007-2013), združenie však tvrdí, že ministerstvo ich nevyžíva tak, ako by mohlo a preto sa nečerpajú. Lešinský pritom upozornil, že podľa európskej legislatívy musí Slovensko do 25. novembra 2012 prijať Akčný plán na trvaloudržateľné používanie pesticídov, ktorý je opäť v kompetencii rezortu pôdohospodárstva.

"Očakávame, že práve tento dokument vytvorí v širokom dialógu všetkých zainteresovaných strán podmienky na implementáciu účinných opatrení redukcie rezíduí pesticídov v prostredí, potravinách a minimalizáciu negatívnych dopadov používania pesticídov na zdravie človeka, agro-ekosystém a ostatných zložiek životného prostredia, napríklad vody na Slovensku," uzavrel Lešinský.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bundesbank zhoršila výhľad nemeckého hospodárskeho rastu
<< predchádzajúci článok
ECB zasiahla, výnosy z talianskych dlhopisov klesli