Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. júna 2009

Aktivisti chcú prešetriť zásah polície na Hodžovom námestí



Trestné oznámenie vo veci porušenia zákona pri štvrtkovom policajnom zásahu na Hodžovom námestí v Bratislave dnes podali občianski aktivisti Eduard Chmelár a Michal Havran na Generálnej prokuratúre. ...



Zdieľať
BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) - Trestné oznámenie vo veci porušenia zákona pri štvrtkovom policajnom zásahu na Hodžovom námestí v Bratislave dnes podali občianski aktivisti Eduard Chmelár a Michal Havran na Generálnej prokuratúre. Oznámenie nie je na konkrétnu osobu, ale chcú ním dosiahnuť, aby sa prešetril policajný zásah a vyvodila sa z toho konkrétna osobná i politická zodpovednosť. Minulý týždeň polícia zasiahla proti protestujúcim slovenským občanom pred Prezidentským palácom v Bratislave. Tam hostil prezident Ivan Gašparovič čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa. Podľa Chmelára trestné oznámenie nie je namierené voči radovým policajtom. "Naopak, ja som na vlastné oči videl, ako dvaja policajti znechutene hovorili veliteľovi zásahu, že toto už nie je robota pre nich... Ale ten zásah ktosi nariadil, ktosi to tam riadil a ktosi to tam nezvládol. A my chceme, aby sa tieto veci riadnym spôsobom prešetrili," povedal Chmelár.


Podľa Chmelára nemuseli udalosti zájsť až do takého štádia, keby minister vnútra konal svoju povinnosť a keby vypočul slová, ktoré mu občianski aktivisti adresovali. Myslí si, že Robert Kaliňák mohol už v tejto veci konať od minulého piatka a to tak, že by nariadil vnútornú inšpekciu v jeho rezorte. "Ak vie, že sú tu takéto sťažnosti, ak vie, že existujú videozáznamy, a my ich máme k dispozícii, že polícia pochybila, myslím si, že je psou povinnosťou ministra vnútra suverénneho štátu prešetriť, či nedošlo k ujme na jeho vlastných občanoch," povedal Chmelár.

Chmelár poznamenal, že ak by prišiel na návštevu SR maďarský prezident a s ním jeho fanúšikovia, ktorí by zbili slovenských aktivistov, upozorňujúcich na stav slovenskej menšiny v Maďarsku, premiér Robert Fico by v takom prípade zvolal bezpečnostnú radu štátu. "Násilníkov by vyhostili. Nasledovalo by mimoriadne zasadnutie vlády s jediným bodom programu - ohrozenie územnej celistvosti a suverenity nášho štátu," skonštatoval. Podľa Chmelára by potom putovala protestná nóta do Budapešti a odvolali by odtiaľ nášho veľvyslanca. "V tomto prípade, ktorý je porovnateľný, sa nestalo absolútne nič," povedal. Dodal, že Kancelária prezidenta SR si prenajala priestor, na ktorom nemali čo robiť ani čínski fanúšikovia, cudzí štátni príslušníci, ktorí napadli pokojne protestujúcich občanov Slovenska. "Ak nikomu zo zodpovedných neprekáža, že mlátia v demokratickej krajine ich vlastných občanov, museli sme to v tomto prípade riešiť takto," uviedol Chmelár.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vládne stimulačné výdavky by mali podporiť tržby Siemensu
<< predchádzajúci článok
Slovensko spolu s Rumunskom s najnižším daňovým zaťažením v EÚ