Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

01. marca 2015

Ako vplýva počasie na našu náladu? Budete prekvapení



Nechce sa vám ráno vstať z postele, cítite sa hrozne a hľadáte vinníka, ktorý za to môže? Dobrou výhovorkou je zlé počasie.



Zdieľať
Ako vplýva počasie na našu náladu? Budete prekvapení


 
Väčšina z nás si myslí, že počasie má pomerne veľký vplyv na našu náladu. Slnečné dni v nás vyvolávajú pocit šťastia, naopak upršané dni vnímame negatívne. Naozaj môže počasie ovplyvniť to, ako sa cítime? Výskumy potvrdzujú, že nie. Neexistuje výrazná súvislosť medzi určitým druhom počasia a našou náladou.

Na počasie sa nevyhovárajte


Skupina nemeckých výskumníkov pod vedením Jaapa Denissena študovala vplyv teploty, veternej energie, slnečného svetla, zrážok a tlaku vzduchu na 1233 účastníkoch. Štúdia preukázala, že výkyvy počasia mali len minimálny vplyv na náladu respondentov. To bol dosť prekvapujúci objav. Vysvetľujú to tým, že každý človek, každá osobnosť je iná. Každý má rád iný typ počasia, ale ak aj práve také nie je, nevnímame to tragicky a necítime sa kvôli tomu horšie. Malá skupina ľudí je skutočne meteosenzitívna, ale väčšina si z výkyvov počasia nič nerobí.

Denissenov výskum však preukázal značnú súvislosť medzi množstva slnečného žiarenia a pocitmi únavy. Čím menej slnečného svetla ľudia prijímali, tým sa cítili viac unavení, dokonca uvádzali príznaky podobné depresii.

Dôležitý vitamín D


S jesenným a zimným skracovaním dní sa ľudia cítia viac unavene a takéto pocity sa dostavujú najmä dopoludnia. Podľa profesorky psychológie Kelly Rohan z Vermontskej univerzity je to pravdepodobne krátka fotoperióda, ktorá spôsobuje, že sa počas zimných mesiacov cítime zle.

Dennisenov výskum dokázal, že množstvo vitamínu D, ktoré naše telo prijíma zo slnka ovplyvňuje hladinu serotonínu v našom mozgu. Serotonín je hormón, ktorý hrá dôležitú úlohu v regulácii našej nálady. Čím menej teda počas kratších zimných dní prijímame vitamínu D, tým sa znižuje hladina serotonínu a naša nálada upadá.

Sezónne afektívna porucha (SAD)

Znížený prísun denného svetla počas zimy sa u niektorých ľudí prejaví vznikom sezónne afektívnej poruchy. Ľudia sa cítia depresívne, ospalo, majú potrebu väčšieho prísunu jedla. Potom nielenže majú zlú náladu, ale aj priberajú na váhe v dôsledku prejedania sa a zníženej fyzickej aktivity

Ako ostať fit


Sezónne depresie možno prekonať tak, že si určíme pravidelný denný režim, kde bude hrať dôležitú úlohu dostatok nočného spánku. Správnym krokom je aj pohyb alebo cvičenie najlepšie na čerstvom vzduchu. Zimné blues udržíme na uzde aj tým, že využijeme každú príležitosť byť na dennom svetle, aby sme z neho vyťažili čo najviac vitamínu D. Ak nám to počasie alebo pracovné povinnosti neumožňujú, existujú rôzne prístroje, ktoré simulujú slnečné žiarenie.

Zdroj: accuweather.com, weathercast.co, infoplease.com

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pripravte si extra účinný home-made prostriedok na pranie a aviváž
<< predchádzajúci článok
Paviel Rochnyak:Chápem Ukrajincov, 90% Slovákov by pred odvedením ušlo