Ako sa budú mať občania, tak sa budú mať aj menšiny, povedal Čaplovič
Keby takéto vzťahy ako sú medzi nami boli všeobecné, tak dnes sme v nadštandardných vzťahoch medzi Slovenskom a Maďarskom, povedal dnes podpredseda vlády Dušan Čaplovič po takmer hodinovom stretnutí s ...
SANTOV 5. júla (WEBNOVINY) - Keby takéto vzťahy ako sú medzi nami boli všeobecné, tak dnes sme v nadštandardných vzťahoch medzi Slovenskom a Maďarskom, povedal dnes podpredseda vlády Dušan Čaplovič po takmer hodinovom stretnutí s maďarským ministrom riadiacim Úrad predsedu vlády Maďarska Péterom Kissom. Obaja politici sa stretli pri príležitosti Dňa Slovákov v obci Santov v Maďarsku. „Nerozprávali sme sa len o menšinách na oboch stranách Dunaja, plnení 14 bodového programu spolupráce Spoločná minulosť, spoločná budúcnosť, ale aj o vedomostnej spoločnosti v súvislosti s Lisabonskou stratégiou a samozrejme aj o solidárnom štáte, ktorý si pre budúcnosť vyžiada veľké porozumenie politikov, bez ohľadu na to či sú pravicoví alebo ľavicoví,“ zhodnotil stretnutie Čaplovič. Ako dodal, dôraz na stretnutí kládli najmä na občanov, pretože „ako sa budú mať občania, tak sa budú mať aj menšiny“.
Vicepremiér Čaplovič poďakoval ministrovi Kissovi za to, že prišiel na Deň Slovákov a pozval ho na oslavy maďarských menšín pri príležitosti sviatku svätého Štefana na Slovensku. „Veľmi rád som prijal pozvanie do Tvrdošoviec, pretože práve takéto príležitosti najlepšie ukazujú tvár našej spolupráce,“ povedal Péter Kiss. Podľa neho v strednej a východnej Európe sú Maďari a Slováci odkázaní nielen na dialóg, ale na to, aby spoločne robili a konali. „Na dnešnom stretnutí sme už zdvihli horizont, pozeráme sa do väčších diaľok. Vzájomne sme sa informovali o plánoch a dohodli sme sa, ako ich zosúladiť. A keď v tomto regióne bude úspešné Slovensko a Maďarsko, tak tam žijúce menšiny budú tak isto úspešné,“ dodal Kiss.
Maďarský minister si myslí, že maďarský systém národnostných menšín je úspešný. „Nehovorím to iba preto, že tu nablízku – v Mlynkoch sa nám podarilo korektným spôsobom vyriešiť kauzu Slovenského domu. Ako vidíte, podpora, ktorá sa zaviedla pre tu žijúcej menšiny je úspešná a úspešne podporuje všetky menšiny, najmä slovenskú,“ uviedol Kiss.
Dušan Čaplovič dnes maďarského ministra informoval aj o rozhodnutí Rady vlády pre menšiny a etnické skupiny, na základe ktorého budú informovať všetky národnostné vydavateľstvá na Slovensku o používaní dvojjazyčných názvov – v geografii, učebniciach a literatúre.
SITA