Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

14. júla 2019

Aké sú pokuty za dopravné priestupky v Chorvátsku a čo vám hrozí, ak nezaplatíte?





Zdieľať
Chorvátsko

Keď slovenský vodič spácha v Chorvátsku dopravný priestupok, môže byť na mieste pokutovaný sumou do 1000 chorvátskych kún (HRK – cca 133 eur), v skrátenom priestupkovom konaní však môže polícia uložiť pokutu až do výšky 15 000 HRK (cca 2000 eur).

Uvádza sa to v odporúčaniach slovenského ministerstva vnútra pre našich občanov, ktorí sa chystajú dovolenkovať v Chorvátsku.

„V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť vodiča vozidla. V prípade spáchaného priestupku, napríklad neprimeranej rýchlosti, kde z fotografie nie je jasné, kto v čase spáchania priestupku bol vodičom vozidla, polícia na základe Zákona o bezpečnosti v cestnej premávke požiada vlastníka vozidla o poskytnutie ´hodnoverných údajov o osobe, ktorej dal vozidlo k dispozícii jeho vlastník´,“ informuje rezort vnútra.

Finančné sankcie za priestupky

Zákon o bezpečnosti v cestnej premávke v Chorvátsku určuje okrem spomenutých súm aj iné finančné sankcie za priestupky. Ide o fixné sumy v hodnote 300 HRK (cca 40 eur), 500 HRK (cca 66 eur) a tiež 700 HRK (cca 93 eur).

Dopravná polícia je zároveň podľa nášho rezortu vnútra v Chorvátsku jediný orgán, ktorý zabezpečuje dokumentovanie a riešenie priestupkov v cestnej premávke. Žiadna súkromná ani štátna organizácia nevykonáva dokumentovanie dopravných priestupkov.

„Jedinou výnimkou je nedovolené parkovanie v mestách. Pod samosprávou túto činnosť vykonávajú mestské organizácie, ktoré zabezpečujú kompletný servis pri riešení nedovoleného parkovania vozidiel, ako sú kontrola zaplateného parkovného, dokumentovanie priestupku nedovoleného parkovania, vydanie rozhodnutia o priestupku s pokutovým blokom, odtiahnutie vozidla alebo vymáhanie sankcií,“ zdôrazňuje ministerstvo.

Prípady majú dve možnosti riešenia

Ak polícia v Chorvátsku zastaví vodiča – cudzinca, ktorý sa dopustil dopravného priestupku, prípad má podľa miestneho zákona dve možnosti riešenia. Ak je vodič – cudzinec ochotný zaplatiť pokutu na mieste, prípad sa končí.

V prípade, že vodič – cudzinec odmietne zaplatiť uloženú pokutu za dopravný priestupok alebo spôsobenú dopravnú nehodu, polícia má oprávnenie zadržať vodičovi cestovný doklad, o čom spíše záznam a telefonicky informuje o prípade územne príslušný priestupkový súd. Vodič potom priamo na mieste dostane od polície informáciu o dátume a čase, kedy sa jeho prípad bude prejednávať na priestupkovom súde.

Podľa ministerstva vnútra to býva obyčajne najbližší pracovný deň po zistení priestupku. „Na pojednávaní súd rozhodne, ako sa v prípade bude ďalej postupovať. Polícia vráti cestovný doklad cudzincovi až po ukončení prípadu, respektíve zaplatení sankcie, ak tak rozhodne priestupkový sudca,“ dodáva rezort vnútra

Podrobnosti sa záujemcovia môžu dozvedieť na webovej stránke ministerstva vnútra.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Radíme: Praktické rady pre cestu autom na dovolenku do Chorvátska (2. 7. 2019)
 Zomrela pacientka z havarovaného autobusu v Chorvátsku (14. 10. 2008)
 Aj posledná zranená pri nehode v Chorvátsku je už v Košiciach (25. 9. 2008)
 Zdravotný stav siedmich pacientok po nehode autobusu v Chorvátsku sa zlepšuje (11. 9. 2008)
 Obete tragickej nehody priviezli do Košíc (10. 9. 2008)
 Do nemocnice L. Pasteura priviezli z Chorvátska štyri zranené (9. 9. 2008)
 L. MIKULÁŠ: Rodinám pozostalých venujú stotisíc korún (9. 9. 2008)
 Telesné pozostatky obetí havárie prevezú na Slovensko (9. 9. 2008)
 Bola to hrozné, hovorí pani Štefánia (8. 9. 2008)
 Šestnástich zranených previezli na košickú traumatológiu (8. 9. 2008)



nasledujúci článok >>
Belmondo, Cardinale i Jarre boli vyznamenaní Radom Čestnej légie
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Múzeum slovenskej dediny v Martine ožilo zvukom heligónok