Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Aké fotovoltické panely sú vhodné pre bežné domácnosti? Prehľad základných typov



Fotovoltické panely sa vyrábajú z kremíkového materiálu. Podľa typu spracovania sa rozdeľujú na monokryštalické, polykryštalické a amorfné. Ktoré sú pre vás najvhodnejšie?



Zdieľať
Aké fotovoltické panely sú vhodné pre bežné domácnosti? Prehľad základných typov

Záujem domácností o fotovoltiku sa stále zvyšuje. Odborníci predpokladajú, že do roku 2025 sa inštalovaná kapacita strešných fotovoltických elektrární zdvojnásobí. Narastajúci dopyt je spôsobený najmä vysokými cenami energií. Domácnosti sa inštaláciou fotovoltických panelov snažia o čiastočnú energetickú sebestačnosť. Fotovoltika sa zároveň stáva cenovo dostupnejšou vďaka rôznym dotačným programom.

„Je to pochopiteľné, pretože vzhľadom na geopolitickú situáciu a rekordné zdražovanie komodít, ide určite o výhodnú investíciu,“ vysvetľuje hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová. Mnoho ľudí si postupne uvedomuje, že po síce vyšších vstupných nákladoch sú mesačné výdavky na energie neporovnateľne nižšie, ako pri tradičných zdrojoch získavania energie. Fotovoltika tak šetrí nielen rodinný rozpočet, ale aj životné prostredie.

Výroba elektriny pre vlastnú spotrebu pomocou fotovoltiky je určená pre každú domácnosť, ktorá žije v rodinnom dome na území Slovenska. Ak aj vy uvažujete nad inštaláciou fotovoltiky, určite si kladiete množstvo otázok. Aký typ panelov si vybrať? Akú majú životnosť? Či vás nečaká ich náročná údržba? Alebo či vydržia aj nevyspytateľné letné búrky? Spýtali sme sa odborníkov zo ZSE.

Druhy fotovoltických panelov

Fotovoltika označuje proces premeny slnečnej energie na energiu elektrickú. „Slnečné lúče dopadajú na fotovoltický panel, v ktorom sa svetelná energia premieňa na jednosmerný prúd za pomoci fotoelektrického javu. Po následnej premene na striedavý prúd získate vlastnú elektrinu, ktorú v domácnosti využijete na bežnú spotrebu,“ vysvetľuje odborník na fotovoltiku zo ZSE.

Fotovoltické panely sa vyrábajú z kremíkového materiálu. Podľa typu spracovania sa rozdeľujú na monokryštalické, polykryštalické a amorfné.

Polykryštalické panely sa režú z blokov, v ktorých je vedľa seba viacero kryštálov kremíka a ďalšie prídavné látky, napríklad bór. Následne sa pokrývajú antireflexnou vrstvou. V bodoch, kde sa kryštály kremíka stretávajú vznikajú stratové miesta a polykryštalické panely tak majú nižšiu účinnosť. Pohybuje sa na úrovni 15 až 17 percent.

Monokryštalické panely sa vyrábajú rezaním tenkých plátkov z jedného veľkého kryštálu kremíka. Nepridávajú sa k nim ďalšie látky a nestrácajú na účinnosti tým, že medzi kryštálmi kremíka vznikajú spoje, ako je to pri výrobe polykryštalických panelov. Narezané pláty kremíka sa potom ukladajú do hermeticky uzavretých obalov, zabezpečených priehľadným tvrdeným sklom. Touto povrchovou úpravou sú chránené aj pred poveternostnými vplyvmi.

Monokryštalické panely sú o niečo drahšie v porovnaní s polykryštalickými, avšak dosahujú vyššiu účinnosť, ktorá je na úrovni 20 až 25 percent. Táto hodnota udáva, koľko slnečného žiarenia dokáže fotovoltaický panel premeniť na elektrinu.

Amorfné panely sa vyrábajú zo zliatiny kremíka a ďalších prídavných polovodivých látok ako meď, kadmium, selén či indium. Tá sa potom v tenkej vrstve nanáša na pevný kovový, plastový alebo sklenený povrch. Ich výhodou je, že sú veľmi ľahké a tenké, no dosahujú len jedenásť percentnú účinnosť. Aby ste dosiahli potrebný výkon fotovoltiky, je potrebné ich inštalovať vo veľmi veľkom množstve, čo pre rodinné domy nie je ani možné ani výhodné.

Pre bežné domácnosti sú ideálne monokryštalické panely

Pre bežné domácnosti odporúčajú odborníci inštalovať práve najvýkonnejšie monokryštalické panely, ktoré nájdete aj v ZSE. K panelom tu dostanete aj špičkové výkonové optimizéry, ktoré zvyšujú množstvo vyrobenej elektriny, pretože využívajú maximálny výkon každého panelu aj pri zatienení jedného z nich. Ak sú fotovoltické panely zapojené tradične a jeden z nich je zatienený, znižuje výkon celého systému. Vďaka optimizérom SolarEdge vyrába fotovoltika od ZSE stále rovnaký objem elektriny.

Výroba fotovoltických panelov je pre planétu omnoho menej škodlivá ako ťažba, spracovanie a transport  zemného plynu, ropy a uhlia. Fotovoltické panely sú zo 60 až 70 percent vyrobené zo skla a z približne 20 percent z hliníka. To sú bežne recyklovateľné materiály. Solárne elektrárne sú tak vďaka možnosti recyklácie zelené od svojho začiatku až do konca.

ZSE vám zároveň poskytuje záruku na výkon panelov a výkonových optimizérov až 25 rokov. Okrem toho získate dvanásťročnú záruku na striedače a materiál, z ktorého sú panely zhotovené. Striedač zabezpečuje zmenu jednosmerného prúdu na striedavý, tak aby bol prakticky využiteľný vo vašej domácnosti.

Fotovoltika je bez starostí a ešte aj ušetríte na elektrine

Fotovoltické panely na streche vášho rodinného domu vám môžu ušetriť až 50 percent nákladov na elektrinu. To najmä vďaka Virtuálnej batérii od ZSE. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si môžete uložiť na neskoršie použitie. Elektrinu vám ZSE vráti v čase, keď ju budete skutočne potrebovať, napríklad večer alebo ráno. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie. Návratnosť fotovoltiky je vďaka službe Virtuálna batéria veľmi rýchla. Približne už od 7 rokov,“ hovorí odborník zo ZSE.

Výrobcovia dnes garantujú životnosť fotovoltických panelov minimálne 25 rokov. Dovtedy ich výkon neklesne o viac ako 15 až 20 percent. V praxi je však životnosť kvalitných panelov o niečo vyššia a to 30 až 40 rokov. A ak vám nebude prekážať nižšia účinnosť, potom vám fotovoltika bude slúžiť aj viac ako päťdesiat rokov.

Ak chcete životnosť fotovoltických panelov predĺžiť, je dobré sa o ne z času na čas postarať. Minimálne raz za päť rokov sa odporúča kompletná revízia celého fotovoltického systému. Ak vidíte, že sú panely zanesené napríklad napadaným lístím alebo inými hrubými nečistotami, odstráňte ich. Bežné znečistenie prachom alebo peľom zvládajú panely dobre, bez zníženia svojho výkonu a životnosti. Raz, dvakrát do roka ich môžete umyť rotačnou kefou alebo obyčajnou stierkou na okná. Inak je fotovoltika bezúdržbová.

Nepodceňujte umiestnenie panelov na vašej streche

Pre optimálne fungovanie vašej fotovoltickej elektrárne potrebujete miesto aspoň pre desať fotovoltických panelov. Dostatočne veľká strecha je preto podmienkou. Minimálna veľkosť súvislej plochy je 22 m2 pri šikmej streche a 26 m2 pri rovnej streche. Potrebná strešná plocha závisí aj od toho, či nemá strecha nejaké tienenie. Napríklad komín, stromy alebo okolité budovy.

„Fotovoltická elektráreň dosahuje sto percentný výkon pri orientácii panelov na južnú stranu. Ideálny sklon panelov bude posúdený podľa konkrétneho azimutu a priestorových možností vašej strechy. V prípade šikmých striech priznávame prirodzený sklon strechy, čo je obvykle ideálnych 30 až 40 stupňov. V prípade rovnej strechy je veľmi dôležité dodržať dostatočný rozostup medzi radami panelov, aby si navzájom netienili,“ hovorí o možnostiach umiestnenia panelov odborník zo ZSE.

Nezabudnite ani na to, že vaša strecha musí byť v dobrom stave. Materiál, z akého je zhotovená nehrá až takú veľkú úlohu. Fotovoltika sa montuje na všetky typy strešnej krytiny. Rozhodujúci je však stav krovu. Na drevené trámy sa totiž upína kovová nosná konštrukcia celého fotovoltického systému. Krov musí byť preto v perfektnej kondícii.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najvyšší súd rozhodol v spore medzi Babišom a ÚPN, zatiaľ však nepovedal ako
<< predchádzajúci článok
Moskva je otvorená diskutovať o oživení čiernomorskej obilnej iniciatívy, tvrdí Putin