Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júna 2007

Ak sa zmluva nedohodne, budú všetky členské krajiny stratové



Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier v pondelok varoval, že všetky členské krajiny Európskej únie budú stratové, ak sa nedohodnú na novej zmluve, ktorá vytrhne blok z ...



Zdieľať

LUXEMBURG 18. júna (WEBNOVINY) - Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier v pondelok varoval, že všetky členské krajiny Európskej únie budú stratové, ak sa nedohodnú na novej zmluve, ktorá vytrhne blok z inštitucionálnej krízy. "Ak nebude kompromis, ak sa na (Európskej) rade koncom týždňa nedohodneme, každý prehrá, Európska únia a každá jednotlivá členská krajina," povedal na margo summitu, ktorý začína vo štvrtok v Bruseli.

Steinmeier, ktorého krajina do konca júna predsedá európskemu bloku, a jeho kolegovia z únie ukončili v nedeľu rokovania, ktorých cieľom malo byť odstránenie hlavných prekážok na ceste k novej zmluve, ale bez jasného výsledku. Dohoda o balíčku inštitucionálnych reforiem by mala ukončiť dva roky politickej neistoty, ktorú vyvolalo zlyhanie vo veci euroústavy a mala by opäť vniesť dôveru v európsky projekt. Hlavnými prekážkami pre snahy nemeckého predsedníctva zostávajú aj naďalej postoje Poľska, Británie, Českej republiky a Holandska.

Poľsko v pondelok rozdistribuovalo vlastné návrhy spojené so zmenou hlasovacích mechanizmov, ktoré sú zakotvené v euroústave, tým novinárom, ktorí pokrývajú spravodajstvo o stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu. "Existuje mnoho spôsobov, ktorými sa dá pohnúť vpred, ale Poľsko nebude akceptovať hlasovacie mechanizmy v ústavnej zmluve," povedala poľská ministerka zahraničných vecí Anna Fotygaová pri príchode na pondelkové rokovania. Ostatní predstavitelia prejavili opatrný optimizmus. "Myslím, že zmluvu mať budeme," povedal český minister Karel Schwarzenberg, no ďalšie detaily neuviedol. Podľa jeho rakúskej kolegyne Ursuly Plassnikovej boli nedeľňajšie rokovania "menej emotívne, viac faktické". "Máme pocit, že veľa krajín sa pohlo... som optimistickejšie naladená ako predtým," povedala Plassniková. Európski lídri chcú na summite 21. a 22. júna dokončiť hlavné body zmluvy, ktorú chcú uviesť do života pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2009.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovákov na únii najviac zaujíma pracovný trh a energetika
<< predchádzajúci článok
Proces v kauze vraždy riaditeľa VÚJE znovu odročili