Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. júna 2016

Ak Brusel neuzná Čínu ako trhovú ekonomiku, hrozí obchodná vojna



V spore o zaradení Číny medzi trhové ekonomiky krajina varovala Európsku úniu pred obchodným sporom. Ten by mohol vážne narušiť obchodné a hospodárske vzťahy, ak EÚ bude aj ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Peking 7. júna (TASR) - V spore o zaradení Číny medzi trhové ekonomiky krajina varovala Európsku úniu pred obchodným sporom. Ten by mohol vážne narušiť obchodné a hospodárske vzťahy, ak EÚ bude aj naďalej odmietať udeliť Číne štatút trhovej ekonomiky. "Najhorším scenárom môže byť rozsiahla obchodná vojna," varuje čínska agentúra Xinhua vo svojom komentári a dodáva, že obidve strany sú si navzájom významnými exportnými partnermi. Informovala o tom agentúra DPA.


"Čína môže získať štatút trhovej ekonomiky až vtedy, keď sa tak naozaj bude správať," povedal pre časopis Spiegel nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel. Čína ale trvá na splnení sľubu, ktorý dostala v článku 15 zmluvy o vstupe do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) z roku 2001. Podľa neho by mala o 15 rokov neskôr získať štatút trhovej ekonomiky a podľa čínskych predstaviteľov sa tak má stať najneskôr v decembri tohto roku.

Nesplnenie tohto záväzku zo strany EÚ môže Čínu prinútiť použiť právne nástroje v rámci mechanizmov WTO. Xinhua dodáva, že Čína je pre Európu druhým najdôležitejším obchodným partnerom a obchoduje takmer výlučne s EÚ. Denný objem tovaru oboch partnerov dosahuje hodnotu viac než jednej miliardy eur.

Európsky parlament v máji väčšinou hlasov odmietol zaradiť Čínu medzi trhové ekonomiky. Tento štatút by ju ochránil pred nákladnými antidumpingovými žalobami, čiže pred sťažnosťami, že čínske firmy ponúkajú na trhu svoj tovar pod cenou. Európske oceliarske firmy v súčasnosti obviňujú Čínu z toho, že vzhľadom na prebytočné kapacity ponúkajú svoje produkty za dumpingové ceny.

Aj niektorí európski diplomati varujú pred možnou obchodnou vojnou. "Tlak v kotli stúpa," povedal jeden z nich pre agentúru DPA. Právnici zas upozorňujú na to, že z právneho hľadiska má Čína dobrú pozíciu, aby v prípade sporu na pôde WTO uspela. Preto je dôležité, aby obidve strany čo najskôr dospeli ku kompromisu. Navyše Čína pohrozila odvetnými opatreniami proti európskym spoločnostiam, napríklad, vo forme antidumpingových ciel či dovozných licencií. "Na rozdiel od Európy to môže byť ľubovoľné opatrenie," varuje nemenovaný diplomat.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štatistika: Ekonomika SR v 1. štvrťroku medziročne vzrástla o 3,4 %
<< predchádzajúci článok
Most do Trenčianskeho rekreačného areálu Ostrov na dva dni uzavreli