Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. februára 2014

Aj pokreslený či zašpinený hlasovací lístok môže byť platný



Hlas voliča v prezidentských voľbách bude platný aj keď hlasovací lístok bude zašpinený, pokreslený či dokrkvaný. Musí z neho však byť jasné, ako volič ...



Zdieľať
Ilustračné foto FOTO TASR/Tomáš Halász
Bratislava 15. februára (TASR) - Hlas voliča v prezidentských voľbách bude platný aj keď hlasovací lístok bude zašpinený, pokreslený či dokrkvaný. Musí z neho však byť jasné, ako volič hlasoval. Treba si dať pozor, aby sme svojho kandidáta označili správne. V prezidentských voľbách to znamená, že do rámčeka pri jeho mene vpíšeme krížik, nekrúžkujeme ako v iných voľbách.


"Dokrkvanosť a kresby na lístku ho nezneplatňujú. Rozhodujúce je označenie jedného kandidáta krížikom," povedala pre TASR zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Eva Chmelová. Neplatný bude podľa nej lístok vtedy, ak nebude na predpísanom tlačive. Zdôraznila, že v prípade sporov o platnosti rozhoduje okrsková volebná komisia.

Hlasuje sa za plentou. Voliť môžu plnoletí občania SR s trvalým pobytom na Slovensku aj bez neho, ktorí sa v deň hlasovania zdržiavajú na Slovensku. Musia preukázať svoju totožnosť. Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na Slovensku, ale voliť príde, musí sa preukázať platným slovenským cestovným pasom. Voľba poštou na zastupiteľských úradoch v zahraničí alebo cez internet nie je možná.

Voliť sa dá len na Slovensku. Voliči nemusia byť v deň hlasovania v mieste trvalého bydliska. Ak chcú voliť inde, musia mať voličský preukaz. O jeho vydanie musia požiadať svoju obec. Pokiaľ ho majú, môžu voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na Slovensku.

Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, keď sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi.

Oficiálnymi kandidátmi na prezidenta SR sú premiér Robert Fico (Smer-SD), manažér a filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), Jozef Behýl, expolitik Milan Kňažko, nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, nominant SMK Gyula Bárdos, Milan Melník, kardiológ Viliam Fischer, Stanislav Martinčko, kandidát KSS Ján Jurišta, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a poslankyňa NR SR Helena Mezenská z OĽaNO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zlyhanie motora môže za zrútenie vrtuľníka na pohostinstvo v Glasgowe
<< predchádzajúci článok
Péter Tálas: Ukrajinu treba modernizovať, inak sa krízy vrátia