Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. januára 2023

Aj napriek neúspechu dosiahol Fico čiastočný úspech. Zopakuje sa situácia, ako po referende v roku 2004?



Nedostatočná účasť na dosiahnutie úspešnosti referenda sa podľa politológa Juraja Marušiaka zo Slovenskej akadémie vied dala očakávať. Na druhej strane ...



Zdieľať
3j2a8204 676x451 22.1.2023  - Nedostatočná účasť na dosiahnutie úspešnosti referenda sa podľa politológa Juraja Marušiaka zo Slovenskej akadémie vied dala očakávať.


Na druhej strane však podľa neho nebola až taká nízka, keď ju porovnáme s účasťou v iných referendách v histórii Slovenskej republiky.

Vyššia účasť v referende, ktoré sa konalo v období medzi voľbami, bola len v referende v roku 2004, keď dosiahla 35,86 percenta.

Referendum v roku 2004


Iniciovala ho Konfederácia odborových zväzov s podporou strany Smer a ďalších opozičných strán. Otázka vtedy znela: „Ste za to, aby poslanci NR SR prijali ústavný zákon o skrátení III. volebného obdobia NR SR tak, aby sa voľby do NR SR konali v roku 2004?"


Politológ zároveň poukázal na to, že referendum v roku 2004 predznamenávalo zmenu po najbližších parlamentných voľbách, pretože v roku 2006 Smer-SD vyhral voľby.

Marušiak sa domnieva, že aj samotní iniciátori počítali s tým, že toto referendum nebude úspešné. Účasť 27,25 percenta voličov však podľa neho môže strana Smer-SD interpretovať čiastočne ako svoj úspech. Podarilo sa jej totiž zmobilizovať viac voličoch, ako v posledných voľbách do parlamentu.

Mobilizácia voličov sa Smeru-SD podarila


Poukázal na to, že pomerne rozsiahla mobilizácia voličov sa Smeru-SD podarila už pri zbieraní podpisov pod petíciu na vypísanie referenda, a to dokonca dvakrát, pretože prvé referendum v roku 2021 bolo Ústavným súdom SR zamietnuté. „Smer-SD sa tým zviditeľnil, bola to vlastne ich stranícka akcia, ostatné opozičné strany sa len pridali," uviedol Marušiak.

Podľa politológa sa dá očakávať, že z neúspechu referenda Smer-SD obviní prezidentku, pretože s touto kampaňou strana začala už pred referendom. Pomerne zložitú referendovú otázku nepokladá za príčinu neúspechu referenda, pretože v minulosti rovnako neuspeli ani referendá v jednoduchšími otázkami.

Referendová účasť v jednotlivých krajoch podľa Marušiaka len potvrdila regionálne rozloženie voličov. „Najsilnejšiu voličskú základňu má Smer-SD v Trenčianskom kraji, čiastočne v Nitrianskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji a vo veľkej časti Prešovského kraja. Bratislavský kraj je podobne ako Košický kraj ten opačný pól,“ poukázal politológ.


Zdroj: Webnoviny.sk - Aj napriek neúspechu dosiahol Fico čiastočný úspech. Zopakuje sa situácia, ako po referende v roku 2004? © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pellegrini rozhodnutie ľudí v referende rešpektuje a povedal, čo bolo obrovským sklamaním (22. 1. 2023)
 Fico označil referendum za najignorovanejšie, Čaputová „totálne zlyhala“ a výsledok pokladá za ohromujúci (video) (22. 1. 2023)
 Výsledky Referendum 2023: Referendum 2023 je podľa neoficiálnych výsledkov neplatné (21. 1. 2023)
 Referendum 2023: Hlasovací preukaz na voľbu mimo svojej obce sa dá získať do piatka (19. 1. 2023)
 Smer a Hlas si podľa Vetráka spomenuli na referendum „zrazu“ a po 16 rokoch, neplánuje sa ho ani zúčastniť (16. 1. 2023)
 Hlas-SD rešpektuje termín referenda, vyzýva parlament na zmenu ústavy (3. 11. 2022)
 REFERENDUM O MOŽNOSTI SKRÁTIŤ VOLEBNÉ OBDOBIE BUDE 21. JANUÁRA 2023 (3. 11. 2022)
 Zmena ústavy by podľa Hlas-u umožnila predčasné parlamentné voľby, Smer zas obviňuje prezidentku (12. 9. 2022)
 Prezidentka Čaputová rozhodla, či vypíše referendum o predčasných voľbách (video) (12. 9. 2022)
 Predstavitelia Smeru-SD a členovia petičného výboru odovzdali v stredu v Prezidentskom paláci 406.000 podpisov za vyhlásenie referenda (24. 8. 2022)



nasledujúci článok >>
Fico označil referendum za najignorovanejšie, Čaputová „totálne zlyhala“ a výsledok pokladá za ohromujúci (video)
<< predchádzajúci článok
Putinove a Šojguve plány usporiadať sily v západnom Rusku ako za sovietskej éry zrejme narazia na problém