Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. februára 2018

AGROREZORT: Počet vinohradníckych obcí na Slovensku stúpne



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Tomáš Doboš
Bratislava 20. februára (TASR) – Počet vinohradníckych obcí na Slovensku vzrastie o 199 na 702. Rozhodlo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), ktoré tak reaguje na rastúci záujem o vinárstvo a vinohradníctvo na Slovensku. Ide o obce, ktoré patria do zemepisných oblastí vymedzených v špecifikácii vín s chráneným označením pôvodu.


"Vinárstvo na Slovensku zaznamenalo za posledné obdobie významný pokrok nielen v kvalite, ale aj v zdôraznení výnimočnosti, špecifickosti a tradícií slovenských vín. Zoznam vinohradníckych rajónov a obcí bol zostavený ešte v roku 2009 a vyžadoval si aktualizáciu. Pristupujeme preto k úprave vyhlášky o vinárstve a vinohradníctve," priblížila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Aktuálne je na Slovensku oficiálne 503 vinohradníckych obcí, po novelizácii vyhlášky ich bude 702. Je to napríklad dvakrát viac ako v susednej Českej republike. Bez potrebnej aktualizácie by Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSUP) nemohol vinohradníkom správne zaregistrovať vinohradnícke plochy nachádzajúce sa v daných lokalitách. Novelizácia vyhlášky poskytne podľa agrorezortu vinárom a vinohradníkom aj aktualizované vzory tlačív používané v rámci administratívnych činností pri vedení registra vinohradov.

Vinohradnícke obce na Slovensku spadajú do šiestich vinohradníckych oblastí - Južnoslovenská, Východoslovenská, Stredoslovenská, Nitrianska, Tokaj a Malokarpatská, do ktorej patrí aj odroda skalický rubín, nedávno zaradený medzi vína s chráneným označením pôvodu. Najviac vinohradníckych obcí (14) pribudlo v Nitrianskej oblasti, v Zlatomoraveckom rajóne.

"Chcem oceniť, že naši vinári udržiavajú výrobu vín najvyššej kvality, ktorá tvorí viac ako 85 % celkovej produkcie. Či už ide o vína chráneného označenia pôvodu alebo chráneného zemepisného označenia. Vzhľadom na takto zameranú výrobu vinári spracovávajú takmer výlučne slovenské hrozno. Slovenské vinárstvo sa tak vydalo cestou, ktorou by malo ísť aj celé slovenské poľnohospodárstvo – uprednostnilo kvalitu pred kvantitou,"
konštatovala Matečná.

Ministerstvo pripomenulo, že poskytuje slovenským vinárov a vinohradníkom rôzne formy podpory. Ide napríklad o podporu z Programu rozvoja vidieka na nákup strojov na spracovanie hrozna a výrobu vína, či do integrovanej produkcie. Ďalšou z možností je podpora na reštrukturalizáciu vinohradov, poistenie úrody vinohradov, propagáciu v tretích štátoch a v členských štátoch EÚ, ako aj investície do vinárskych podnikov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Násilnosti v Teheráne: Zahynulo 5 príslušníkov bezpečnostných síl
<< predchádzajúci článok
Prievidza chce ponúknuť seniorom viac aktivít a služieb