Agentúra pre rozvojovú spoluprácu čaká na projekty
Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) vyhlásila dve výzvy na predkladanie projektov do krajín, ktoré sa v rámci slovenskej rozvojovej pomoci pokladajú za prioritné ...
BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) vyhlásila dve výzvy na predkladanie projektov do krajín, ktoré sa v rámci slovenskej rozvojovej pomoci pokladajú za prioritné projektové krajiny. Ide o Afganistan, Bielorusko, Bosnu a Hercegovinu, Kazachstan, Keňu, Ukrajinu, Albánsko, Kirgizsko, Macedónsko, Mongolsko, Mozambik, Sudán, Tadžikistan alebo Uzbekistan. Na projekty v týchto krajinách je vyčlenených v národnom programe oficiálnej rozvojovej pomoci 40 miliónov korún. Žiadosti musia byť doručené osobne alebo poštou do 31. mája na adresu Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, Drotárska 46, 811 02 Bratislava.
Projekty musia byť zamerané na budovanie demokratických inštitúcií a trhového prostredia, krajinotvorbu, ochranu životného prostredia, pôdohospodárstvo, potravinovú bezpečnosť a využívanie nerastných surovín alebo na rekonštrukciu miestnej infraštruktúry, vrátane sociálnej a jej rozvoj. V prípade prvých dvoch spomínaných oblastí môže byť maximálna výška príspevku na projekt 3,5 milióna korún. Pri projektoch na rekonštrukciu infraštruktúry to bude maximálne sedem miliónov korún. Minimálna spoluúčasť organizácií založených za účelom podnikania musí byť na projektoch 20 percent. To znamená, že napríklad občianske združenia, neziskové organizácie či obce túto podmienku nemajú. Pri predkladaní projektu musí byť predložené aj písomné vyjadrenie záujmu o spoluprácu zo strany partnerskej organizácie v krajine, kde by sa mal projekt realizovať. Podporené projekty musia byť ukončené najneskôr do troch rokov odo dňa podpísania zmluvy so SAMRS.
Tento rok agentúra zatiaľ vypísala štyri výzvy na predkladanie projektov. Okrem spomínaných výziev pre prioritné krajiny vyhlásila aj výzvy na predkladanie projektov pre Srbsko a Čiernu Horu. Predpokladá sa ešte vypísanie piatej výzvy pre projekty týkajúce sa rozvojového vzdelania a verejnej informovanosti. Výzvy v rámci humanitárnej pomoci budú vypísané podľa potreby. Novinkou je projekt riadenej implementácie určený pre Srbsko, na ktorý bude vyhlásená samostatná výzva. Určených je naň 21 miliónov korún z celkovej 55 miliónovej podpory vyhradenej pre túto balkánsku krajinu.
SITA