Afriku ničia choroby, na ktoré sú často lacné lieky
Na ničivý vplyv na Západe liečiteľných chorôb a na sociálnu situáciu tretieho sveta dnes v Bratislave upozornila medzinárodná konferencia Rozvojová pomoc a spolupráca 2008, organizovaná Ekonomickou ...
BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Na ničivý vplyv na Západe liečiteľných chorôb a na sociálnu situáciu tretieho sveta dnes v Bratislave upozornila medzinárodná konferencia Rozvojová pomoc a spolupráca 2008, organizovaná Ekonomickou univerzitou a Slovenskou katolíckou charitou s podporou ministerstva zahraničných vecí. Rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimír Krčméry konštatoval, že Afrika umiera na choroby, ktorých prevencia očkovaním alebo liečba často stojí pár korún. Problém tretieho sveta nie je medicínsky, ale etický, morálny, ľudský. "Máme skvelé objavy medicíny, ale pre väčšinu obyvateľov planéty sú nedostupné," povedal Krčméry, ktorý ako lekár so svojimi tímami pracuje po celom svete. K väčšine obyvateľstva sa výdobytky výskumu nemajú ako dostať.
Krčméry konštatoval, že 65 percent pacientov nevie, čo je röntgen, 80 percent nikdy nepočulo o sonografe. Priemerný vek v afrických krajinách je 42 rokov, neexistujú v ňom u nás bežné choroby, ako vysoký krvný tlak či rakovina, pretože ľudia sa ich nedožijú. Ročne 1,2 milióna detí zomrie na maláriu, 5,2 milióna na pneumóniu, milión na tuberkulózu, pol milióna na osýpky. 27 miliónov detí na Zemi sú siroty, mnohým zabil rodičov AIDS a aj oni sú nositeľmi HIV. Hoci v USA a západnej Európe sa už na AIDS vďaka liečbe nezomiera, v treťom svete deväť z desiatich detí lieky nedostane a umrie.
V Afrike je tiež obrovská úmrtnosť novorodencov a matiek pri pôrode, sprevádzaná akútnym nedostatkom lekárov. Zdravotnícku starostlivosť robia zdravotné sestry alebo sociálne pracovníčky. Krčméry uviedol, že v napríklad v Ugande sú štyria gynekológovia, z toho dvaja zo Slovenska, v Etiópii robia zdravotné sestry aj cisárske rezy. Ocenil humanitárnu prácu manželov Gatesovcov, ktorí dali vlani na výskum malárie 400 mil. USD a financujú odčervovanie v subsaharskej Afrike. Deti, ktoré prekonali maláriu, sú anemické, každé má ešte viacero parazitov. Predchádzaním malárii a zbavením parazitov sa zvýši ich pozornosť, zlepšia školské výsledky a Gates bude mať viac záujemcov o počítače, vysvetlil Krčméry spojenie citov s rozumom v pomoci tretiemu svetu. Je presvedčený, že práve racionálny rozmer humanitárnej pomoci je dôležitý.
Slovensko teraz pripravuje pravidlá rozvojovej pomoci na roky 2009 - 2013. Väčšiu pozornosť chce venovať práve Afrike. Šéf Sekcie hospodárskej a rozvojovej pomoci MZV SR Radomír Boháč na konferencii pripustil, že systém poskytovania pomoci má rezervy. Prvým krokom k efektívnejšej rozvojovej pomoci je podľa neho vlaňajšie vytvorenie Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS). Problémom Slovenska je, že nemá prepravné kapacity. Aj keď vláda dokáže uvoľniť peniaze do 24 hodín, je problém dopraviť materiálnu pomoc do miesta určenia. Boháč dnes mimovládnym organizáciám a ďalším, ktorí uskutočňujú projekty v treťom svete, prisľúbil, že MZV SR bude akceptovať ich pripomienky k pripravovanej stratégii. Kým ju predložia vláde, poradí sa s mimovládnym sektorom za okrúhlym stolom.
MZV SR uvažuje, že zmení podmienky prideľovania grantov rozvojovej pomoci, aby mohlo v budúcnosti podporiť úspešný projekt opakovane. V novej stratégii chce postupne znižovať pomoc Srbsku a prehodnotiť smerovanie peňazí do Afriky. Dnes ide rozvojová pomoc do Kene, Sudánu a Mozambiku. Ten navrhuje MZV nahradiť Etiópiou, kde SR otvára veľvyslanectvo. Minister zahraničných vecí Ján Kubiš na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku povedal, že Slovensko postupne zvýši pomoc rozvojovým krajinám na 0,17 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2010. Vyzval na aktívnejšiu pomoc Afrike a zrušenie colných bariér, ktoré brzdia rozvoj a znižujú potravinovú bezpečnosť Afriky.
SITA