Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. júna 2015

Afrika prichádza na daňových únikoch ročne o 50 miliárd eur



Nedostatok financií, ktorý je spôsobený zlou daňovou politikou Európskej únie aj legálnymi únikmi daní cez daňové raje, je hlavným problémom ďalšieho rozvoja afrického ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 17. júna (TASR) - Nedostatok financií, ktorý je spôsobený zlou daňovou politikou Európskej únie aj legálnymi únikmi daní cez daňové raje, je hlavným problémom ďalšieho rozvoja afrického kontinentu. Konštatovala to dnes Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO).


Ročne z Afriky rôznymi cestami odíde okolo 50 miliárd dolárov, čo je dvakrát viac, než je ročný objem rozvojovej pomoci, ktorú na kontinent posielajú rozvinuté krajiny. Suma vychádza zo správy Ekonomickej komisie OSN pre Afriku (UNECA) a nie je konečná. V EÚ je podľa údajov Európskej komisie (EK) strata spôsobená daňovými únikmi okolo 1 bilión eur.

"Jeden z veľkých problémov rozvojových krajín je nedostatok finančných prostriedkov. Preto je dôležité nielen dodržiavať, ale aj zvýšiť rozvojovú pomoc. Súčasne zabrániť nadnárodným firmám, aby sa vyhýbali plateniu daní v rozvojových krajinách. Veľké korporácie ich pripravujú o desiatky miliárd dolárov ročne, pritom príjmy z daní sú tým najudržateľnejším spôsobom fungovania štátu nielen u nás, ale všade vo svete," povedal TASR Martin Hojsík z ActionAid International.

Mimovládne organizácie by preto chceli na najbližšej konferencii OSN o financovaní rozvoja, ktorá sa uskutoční 13. až 16. júla v etiópskej Addis Abebe dosiahnuť, aby sa vytvoril medzivládny orgán OSN, ktorý by sa zaoberal otázkou daní a daňovej spravodlivosti.

Európska únia poskytla v roku 2014 ako najväčší donor rozvojovej spolupráce na svete na rozvojovú spoluprácu 56 miliárd eur. Napriek tomu zaostáva za svojim záväzkom 0,7 % hrubého domáceho dôchodku (HDP). Slovensko sa zaviazalo prispievať sumou na úrovni 0,33 % HDP.

"Slovensko zďaleka neplní svoje záväzky, keď podľa nedávno zverejnenej štatistiky poskytlo 61 miliónov eur, čo je len 0,084 %. Konferencia v Addis Abebe by mala záväzok EÚ na úrovni 0,7 % s vysokou pravdepodobnosťou potvrdiť. Radi by sme dosiahli, aby tieto peniaze boli reálne nasmerované k tým najchudobnejším krajinám. Zo štatistík však vychádza, že väčší podiel pomoci zo Slovenska sa poskytol krajinám Západného Balkánu a Východného partnerstva, a tým pádom do najchudobnejších krajín išla menšia časť prostriedkov," upozornila Andrea Girmanová z MVRO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Afrika prichádza na daňových únikoch ročne o 50 miliárd eur
<< predchádzajúci článok
Vlamača prezradila odcudzená platobná karta