BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Pomôcť Afgancom, ktorí sa z utečeneckých táborov vrátili bez prostriedkov do vlasti, je cieľom projektu slovenskej mimovládnej organizácie ADRA. Na projekt reintegrácie navrátilcov a presídlencov ...
BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Pomôcť Afgancom, ktorí sa z utečeneckých táborov vrátili bez prostriedkov do vlasti, je cieľom projektu slovenskej mimovládnej organizácie ADRA. Na projekt reintegrácie navrátilcov a presídlencov v Bariq-Ab získala takmer sedem miliónov korún (232 357 €) zo zdrojov slovenskej rozvojovej pomoci. Ako informoval agentúru SITA riaditeľ združenia Daniel Dräxler, afganská vláda sa rozhodla navrátilcom a presídlencom pomôcť pozemkami. Nemá však prostriedky na kúpu najnutnejšieho materiálu na výstavbu čo i len najjednoduchších príbytkov. Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sa preto obrátil na medzinárodné spoločenstvo s výzvou o pomoc a tento projekt je reakciou na túto výzvu, uviedol Dräxler.
Výsledkom by malo byť postavenie 220 príbytkov a latrín pre 220 rodín v Bariq-Ab v provincii Kábul. Výstavbou príbytkov pomôžeme sociálne a ekonomicky najslabším rodinám a umožníme im tak zlepšiť ich životné podmienky a integráciu do občianskej spoločnosti, dodal Dräxler.
Na základe noriem UNHCR budú mať príbytky dve izby, malú kúpeľňu a spojovaciu chodbu. Rodiny si budú domy stavať svojpomocne. Ak to nebude možné, získajú prostriedky aj na zaplatenie robotníkov. Tehly si tiež vyrobia sami z hliny. ADRA na každý príbytok poskytne drevené trámy na základnú konštrukciu, na chodbu a kúpeľňu, na preklady nad okno a dvere, jedny plechové dvere, dve plechové okná, bambusovú krytinu na strechu a sklá na okná. Rodiny dostanú aj sadu náradia na výstavby príbytku.
V dôsledku dlhoročných vojen a nepriaznivej politickej situácie v Afganistane v rokoch 1989-2002 bolo mnoho Afgancov nútených opustiť krajinu a hľadať útočisko v Pakistane a Iráne, kde sa tak vytvorili početné utečenecké tábory. Dnes, po zmene politickej situácie v Afganistane, sa mnoho utečencov vracia do vlasti. Odhady hovoria o štyroch miliónoch navrátilcov, ktorí sa do krajiny vrátili od roku 2002. Vracajú sa však bez majetku a financií potrebných na začatie normálneho života. Vo väčšine prípadov končia v táboroch pre navrátilcov a presídlené osoby, ktoré sa nijako nelíšia od utečeneckých táborov a sú v nich opäť odkázaní na pomoc od vlády a medzinárodných organizácií, doplnil Dräxler.
SITA