Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2019

Advokáti: Príprava na právnické povolania musí byť kvalitnejšia



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 28. marca (TASR) - Slovenská advokátska komora (SAK) vo štvrtok zorganizovala okrúhly stôl o budúcnosti právnického vzdelávania. S ministrom spravodlivosti, zástupcom ministerstva školstva, ďalšími zástupcami justície a dekanmi právnických fakúlt verejných vysokých škôl rokovala o dosahoch zmien novely zákona o advokácii a opatreniach, ktoré by mohli zvýšiť kvalitu právnických povolaní.


"Sme radi, že fakulty robia určité štrukturálne zmeny vo vzdelávaní," ocenil predseda SAK Tomáš Borec vývoj, ktorý počas okrúhleho stola prezentovali dekani jednotlivých fakúlt. "Vnímame, že najmä z niektorých vysokých škôl prichádzajú ľudia, ktorí nemajú dostatočné vedomosti a zručnosti. Na Slovensku je momentálne vzhľadom na demografický vývoj príliš veľa škôl právnického zamerania," dodal. Podľa neho by bolo lepšie, keby týchto škôl bolo menej s kvalitnejšími študijnými programami aj lepším financovaním.

Účastníci okrúhleho stola sa zhodli na tom, že z dlhodobého hľadiska je potrebné realizovať zmeny vysokoškolského právnického vzdelávania. "Treba komplexne zreformovať študijné programy, aby sme reflektovali súčasnosť, požiadavky praxe a tiež hodnotové ukotvenie, ktoré by mal mať absolvent práva," tvrdí rektor Univerzity Komenského Marek Števček. Mnohé fakulty už s touto reformou začali, je potrebné však dôsledne sledovať, akým spôsobom sa realizuje.

Systém vzdelávania je však podľa účastníkov okrúhleho stola problematický už od základných a stredných škôl a deti sa najmä neučia správne vyhodnotiť informácie. "Podpriemerný plat pedagógov na všetkých stupňoch škôl nepriťahuje do zborovne šikovných ľudí," povedal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Čo sa týka absolventov jednotlivých právnických fakúlt, podľa Gála sa ich kvalita každým rokom znižuje. "Vidíme, že vyštudovaní právnici z viacerých škôl prepadávajú na skúškach v rezorte spravodlivosti, justičných skúškach, výberových konaniach na sudcov a ďalších," hovorí Gál.

Novelou zákona o advokácii sa skrátila prax advokátskych koncipientov z piatich na tri roky. Táto novela bola podľa SAK prijatá s retroaktívnou účinnosťou bez reálneho zhodnotenia jej vplyvov. Predseda SAK Tomáš Borec hovorí, že skrátenie koncipientskej praxe spôsobilo, že kvalita advokátov je podľa štatistík výsledkov advokátskych skúšok nižšia. Advokátska komora preto schválila profil absolventa advokátskej skúšky a nový vzdelávací poriadok advokátskych koncipientov, ktorý začne realizovať od druhej polovice roka.

Novela okrem iného umožňuje uznať ako advokátsku prax aj prax vyššieho súdneho úradníka, čo môže zvýšiť tlak na odchod najlepších vyšších súdnych úradníkov do advokácie a ohroziť administratívne zabezpečenie súdov. Keďže odborné justičné, advokátske a notárske skúšky sú vzájomne uznávané, podľa odborníkov by sa mali tieto skúšky zosúladiť spôsobom, aby ich absolventi mali porovnateľné vedomosti. Zároveň treba nastaviť systém prípravného a celoživotného vzdelávania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
K. Jornaová: Témami pre SR sú zlepšenie produktivity a úrovne riadenia
<< predchádzajúci článok
V Dagestane zadržali muža zapleteného do útokov v moskovskom metre