16. júla 2009

To čo je pre nás samozrejmosťou, pre iných predstavuje nedostupný luxus. Reč je o pitnej vode, ku ktorej nemá prístup viac ako miliarda ľudí. Výsledkom sú závažné infekcie a žalúdočno-črevné ochorenia, na ktorých následky podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ročne zomiera až 1,8 milióna ľudí.
Nové riešenie prináša švajčiarska spoločnosť Vestergaard Frandsen, ktorá spoločne s nemeckým chemickým koncernom BASF vyvinula prenosný filtračný systém na čistenie vody LifeStraw® Family. Základnou zložkou systému je približne 30 cm dlhé plastové puzdro pozostávajúce z filtračných membrán vyrobených zo živice Ultrason® E. Tie zabezpečujú ultrafiltráciu a odstraňujú vírusy i baktérie zo špinavých povrchových vôd pochádzajúcich z riek, jazier, dažďovej vody alebo kaluží. Vďaka jedinečným vlastnostiam je zo živice Ultrason® E možné vyrobiť membrány s precízne nastaviteľnou veľkosťou pórov, ktoré presne zodpovedajú definovaným parametrom filtrov. Výrazne sa tak znižuje riziko chorôb, ktoré vznikajú práve použitím znečistenej vody.

Systém LifeStraw® Family je ľahký, rýchlo použiteľný a cenovo dostupný. Bez potreby batérií, elektriny, náhradných dielov, chemikálií či komplexnej technológie dokáže spoľahlivo vyčistiť až 18,000 litrov vody. Je jednoducho použiteľný priamo v dedinách trpiacich nedostatkom pitnej vody, ako aj v oblastiach zasiahnutých prírodnými katastrofami, kde je možné výrobok v spolupráci s mimovládnymi organizáciami rýchlo distribuovať postihnutému obyvateľstvu. Bezpečnosť filtračného systému LifeStraw® Family potvrdila aj agentúra EPA (United States Environmental Protection Agency)
[1], ktorá po prefiltrovaní kvalifikovala túto vodu ako pitnú.
[1] EPA (United States Environmental Protection Agency) je americkým úradom zodpovedným za pretavenie amerických zákonov na ochranu životného prostredia v realizovateľné predpisy.