Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. júla 2016

A. ZEMANOVÁ: Rozhodnutia treba vydávať v kontexte všetkých zákonov



Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR by malo svoje rozhodnutia (o povolení prieskumnej ťažby) vydávať v kontexte všetkých zákonov SR, ako aj európskych a ...



Zdieľať
Anna Zemanová Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 21. júla (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR by malo svoje rozhodnutia (o povolení prieskumnej ťažby) vydávať v kontexte všetkých zákonov SR, ako aj európskych a medzinárodných dohovorov, nemôže vydávať povolenia len podľa geologického zákona. Uviedla to dnes na brífingu strany Sloboda a Solidarita (SaS) poslankyňa Národnej rady (NR) SR Anna Zemanová (SaS), za účasti poslanca NR SR Martina Klusa (SaS), Martina Fecka (OĽaNO) a členov občianskeho združenia Aropane Rolanda Nogu a Vladimíra Ferka ku kauze ťažby ropy na severovýchodnom Slovensku spojenou s ťažobnou spoločnosťou Alpine Oil and Gas, s. r. o.


"Vyzývam pána ministra (životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd), pozn. TASR), aby opätovne, v súčinnosti so všetkými zložkami, ktoré sú v danej situácii zaangažované, či už je to štátna polícia, Slovenská inšpekcia životného prostredia, okresná prokuratúra v danom území, kým je čas, tieto rozhodnutia, ktoré boli vydané, ale ešte nenadobudli právoplatnosť, aby konania zastavil alebo prerušil a uložil minimálne podmienku, že pokiaľ nebude ukončená kontrola o zisťovaní vplyvov činnosti na životné prostredie, tak nie je možné pokračovať v akýchkoľvek prácach," zdôraznila Zemanová.

Pred brífingom SaS sa malo uskutočniť mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. To sa nakoniec pre neprítomnosť viacerých koaličných, aj opozičných členov výboru nekonalo. "Ak by sa bol výbor zišiel, jeho výsledkom mal byť návrh uznesenia, ktorými žiadame šéfa MŽP, aby v danej veci konal tak, aby všetky rozhodnutia vydané po 11. februári 2015 boli preskúmané a pozastavené dovtedy, kým sa neuskutoční posudzovanie vplyvov (činnosti ťažobnej firmy) na životné prostredie," priblížila poslankyňa.

Podľa slov Rolanda Nogu sú povolenia vydané pre ťažobnú firmu nezákonné. "Potvrdilo sa, že (pracovníci firmy) nemali povolenia na vstupy na (preskúmavané) pozemky, čo potvrdila v súčasnosti aj firma samotná. Vo veci pokračuje niekoľko trestných stíhaní, MŽP napriek tomu predlžuje povolenia na prieskum na dotknutých územiach. Rezort životného prostredia podľa mojich vedomostí navyše vôbec nekomunikuje s políciou, ktorá má dôkazy o porušení zákona. Kontrola firmy Alpine Oil and Gas, ktorú momentálne vykonáva MŽP, bude podľa mňa smiešna a nedostatočná," doplnil Noga.

Prešovskí krajskí poslanci sa 20. júna 2016 na rokovaní zastupiteľstva postavili za pisateľov otvoreného listu, ktorí nesúhlasia s prieskumnými prácami na území, kde sa nachádzajú ložiská ropy a zemného plynu. Činnosť súvisí s aktivitami spoločnosti Alpine Oil & Gas, s.r.o., ktorá tu robí prieskum. Ide o územia v okresoch Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce a Snina. V prijatom uznesení sa uvádza, že "PSK využije všetky svoje možnosti na presadenie vyňatia dotknutých obcí z prieskumných ťažobných území". Uznesenie podporili všetci prítomní poslanci.










Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúsko: Bývalého ministra financií obžalovali v 2 korupčných kauzách
<< predchádzajúci článok
A. DANKO: Je potrebné pripomínať si aj obete komunizmu