Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. júla 2014

A. Jaceňuk: Malajzijské lietadlo zostrelili profesionáli



Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk



Zdieľať
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk Foto: TASR/AP
Doneck 21. júla (TASR) - Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes vyhlásil, že niet pochybností o tom, že malajzijské lietadlo bolo zostrelené, a to pravdepodobne raketovým systémom BUK-M1, ovládaným "profesionálmi".


"Nateraz nemáme žiadne pochybnosti o tom, že lietadlo bolo zostrelené. Príčina je, že raketová strela bola pravdepodobne vypálená zo (systému) BUK-M1 (radarom navádzaného raketového systému). Je jasné, že tento systém nemôžu obsluhovať opití proruskí teroristi. Boli to profesionáli," vyhlásil Jaceňuk, čím dal opäť najavo, že z podielu na havárii lietadla, ktorá si vyžiadala životy všetkých ľudí na palube, Kyjev podozrieva Moskvu.

Jaceňuk okrem toho uviedol, že Kyjev chce odovzdať koordináciu vyšetrovania havárie malajzijského lietadla západným partnerom. Dodal, že viesť by ich mohlo Holandsko. Kritizoval tiež ruské vedenie z nedostatku súčinnosti v súvislosti s tragédiou.

Agentúra Reuters uviedla, že do ukrajinského mesta Doneck dnes pricestoval trojčlenný holandský tím na identifikáciu obetí katastrof. Občania Holandska tvoria najpočetnejšiu skupinu obetí tragédie.

Od minulého štvrtka, keď sa na východe Ukrajiny odohrala havária Boeingu 777 spoločnosti Malaysia Airlines s 298 obeťami, ide o prvú skupinu zahraničných vyšetrovateľov, ktorí sa dostali na územie kontrolované proruskými povstalcami.

Prístup expertov

Holandskí experti odmietli uviesť akékoľvek podrobnosti o svojich plánoch, ale zástupcovia proruských síl v Doneckej oblasti informovali, že vedenie samozvanej republiky je pripravené stretnúť sa s nimi a pomôcť im dostať sa na miesto tragédie alebo k chladiarenským železničným vagónom, v ktorých sú uložené telá obetí.

Predstaviteľ Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Sergej Kavtaradze podľa uviedol, že vedenie DĽR sa chce s holandskými odborníkmi poradiť, kam prepraviť vlak s telami obetí. "Čakáme na odborníkov, ktorí (sem) prídu a rozhodnú," povedal pre Reuters.

Medzičasom dnes Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie holandského premiéra Marka Rutteho informovala, že tím holandských expertov už do Torezu dorazil. Dodal, že Holandsko preferuje prevoz telesných pozostatkov obetí na identifikáciu do Holandska.

Rutte súčasne pohrozil uplatnením politických a ekonomických reštrikcií voči Rusku, ak prístup na miesto nešťastia pre vyšetrovateľov "bude aj naďalej neadekvátny".

Dnes by na východ Ukrajiny mala doraziť aj skupina malajzijských vládnych úradníkov.

Doteraz jedinými zahraničnými predstaviteľmi, ktorí sa dostali na miesto tragédie z minulého štvrtka, boli zástupcovia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), pôsobiaci v Donecku od konca apríla s cieľom monitorovať situáciu v proruskými silami kontrolovaných oblastiach na východe Ukrajiny.

Zdroj v OBSE pre Reuters spresnil, že holandskí experti by mali ísť do mesta Torez a prehliadnuť telá uskladnené na miestnej stanici v odstavených mraziarenských železničných vagónoch.

Podľa dostupných správ na palube lietadla bolo 283 cestujúcich a 15 členov posádky. Išlo o 189 Holanďanov, 44 Malajzijčanov (vrátane 15 členov posádky a dvoch detí), 28 Austrálčanov, 12 Indonézanov (vrátane dieťaťa), deväť Britov, štyroch Nemcov, štyroch Belgičanov, troch Filipíncov, jedného Kanaďana, jedného Novozélanďana a jedného Hongkončana. Identitu zvyšných dvoch zatiaľ nepotvrdili.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Príčiny požiaru pri kúpalisku majú byť známe už tento týždeň
<< predchádzajúci článok
Lotyšsko zaviedlo mýto, zaplatíte ho aj kartou DKV