Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. júna 2014

A. DUBEC: S pilotmi Luftwaffe sa dnes stretávame ako priatelia



Počas druhej svetovej vojny piloti nemeckého Luftwaffe a spojencov bojovali proti sebe, dnes sa stretávajú ako dobrí priatelia. Vojnový veterán Alois Dubec, ktorý počas ...



Zdieľať
Alois Dubec Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 21. júna (TASR) – Počas druhej svetovej vojny piloti nemeckého Luftwaffe a spojencov bojovali proti sebe, dnes sa stretávajú ako dobrí priatelia. Vojnový veterán Alois Dubec, ktorý počas vojny slúžil u britského Kráľovského letectva (RAF) hovorí, že raz ročne sa zídu a spomínajú na minulé časy. "Zídeme sa ako priatelia. Zaspomíname si na to, ako to všetko bolo," uviedol pre TASR Dubec.


Vojnový veterán spomína, že do Anglicka sa dostal v 1944, keď sa už vojna v Európe chýlila ku koncu. "Mali sme posilniť už vyčerpané jednotky. Bol som v skupine pilotov, ktorá bola určená pre boja na ďalekom východe," uviedol Dubec. V rámci výcviku sa učili napríklad japonské zvyky boja, a techniku. "Bolo to veľmi zaujímavé," dodáva s odstupom 70-tich rokov.

Do priameho boja sa však nedostal. Všetko ukončili atómové bomby na Hirošimu a Nagasaki. "Napriek tomu, že som sa nezúčastnil priamych bojov, veľmi si vážim služby v RAF, pretože pre mladého chlapca to bolo niečo. Ani sme netušili, že sa tam niekedy dostanem," priblížil Dubec. Ako však dodal, rád by sa bojov zúčastnil napriek tomu, že boje v Japonsku boli obzvlášť kruté. "To sa preukázalo, Japonci boli krutejší než nacisti," zdôraznil vojnový veterán.

Lietal aj v lietadle Spitfire

Na snímke Spitfire, britské jednomiestne stíhacie lietadlo používané v britskom Kráľovskom letectve (RAF) a letectvami ďalších Spojeneckých armád počas druhej svetovej vojny Foto: TASR/Martin Baumann
Počas výcviku v RAF lietal aj na legendárnom lietadle Spitfire. "Bolo to úžasné lietadlo. Na vtedajšiu dobu bolo veľmi rýchle," zaspomínal Dubec. Ako dodal, na začiatku vojny mali Nemci v oblasti letectva navrch. "Nemci boli zo začiatku v prevahe ako technicky, tak mali úžasné pripravených pilotov," dodal.

Na rok strávený v Británii si veľmi rád spomína. "Obyvateľstvo bolo senzačné, Angličania boli obetaví, nezištní, nielen k nám, ale aj ku všetkým," priblížil Dubec. V Anglicku podľa jeho slov okrem československých vojakov bolo niekoľko ďalších národností, ako napríklad Poliaci, Nóri či Francúzi. "Angličania k nám boli veľmi príjemní, pozývali nás do rodín. Tá atmosféra už ku koncu vojny zvlášť nadobúdala na takej srdečnosti," zakončil vojnový veterán.

Československým letcom, ktorí počas druhej svetovej vojny bojovali v (RAF), odhalili v stredu (18. 6.) na Námestí Milana Rastislava Štefánika v Bratislave pamätnú tabuľu. Tú im venovala britská komunita v Čechách a na Slovensku.

Na snímke odhalená Pamätná tabuľa venovaná československým vojakom, ktorí bojovali počas druhej svetovej vojny v britskom Kráľovskom letectve (RAF) 18. júna 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ŠFRB podporil v minulom roku výstavbu a obnovu 26.000 bytov
<< predchádzajúci článok
Humanitárnu pomoc už potrebuje polovica populácie Sýrie