Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. marca 2019

A. Danko otvoril schôdzu, poslanci na nej majú voliť kandidátov na ÚS



Na archívnej snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS).



Zdieľať
Na archívnej snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS). Foto: TASR -Jakub Kotian
Bratislava 26. marca (TASR) - Poslanci Národnej rady SR otvorili 43. schôdzu parlamentu minútou ticha za obete leteckej tragédie, pri ktorej zahynula manželka a deti poslanca SNS Antona Hrnka (SNS).


Na schôdzi čaká poslancov okrem iného ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov. Voliť by mali podľa programu 3. apríla podvečer, diskusia k voľbe sa má začať v ten istý deň ráno. Pri prvom hlasovaní nikoho nezvolili, a tak sú aktuálne na Ústavnom súde iba štyria sudcovia z 13. O voľbe hovorí Koaličná rada, vládne strany sa zatiaľ nedohodli. Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, z ktorých má prezident SR vybrať deväť nových ústavných sudcov.

Plénum má opätovne rozhodnúť o zákone o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, keďže prezident SR Andrej Kiska ho vetoval. Právna norma zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné.

Na programe je aj definitívne hlasovanie o ústavnom zastropovaní dôchodkového veku. Poslanci ho už niekoľkokrát presunuli. Ústavou SR má byť garantované aj ustanovenie o minimálnej mzde a zakotvené v nej majú byť aj základné piliere dôchodkového zabezpečenia. Na zmenu Ústavy SR je potrebná ústavná väčšina hlasov (aspoň 90), Smer-SD teda potrebuje aj hlasy opozície.

Poslanci majú tiež schvaľovať zmeny v zákone o pedagogických zamestnancoch. Právna norma má postupne zrušiť súčasný kreditový príplatok a nahradiť ho príplatkom za profesijný rozvoj. Meniť sa má aj tlačový zákon. Smer-SD v novele presadzuje opätovné zavedenie práva na odpoveď pre politikov. Plénum má tiež rozhodnúť o novele zákona, ktorou chce ministerstvo obrany zamedziť zneužívaniu vojenských uniforiem a označenia Ozbrojených síl SR.

Snemovňa by mala hovoriť ďalej o opatreniach, ktoré Slovenskú republiku pripravia na brexit a minimalizujú aspoň niektoré, bezprostredne hroziace negatívne dosahy. Vláda navrhuje, aby ich parlament prijal v zrýchlenom režime. Opozícia zas aj v súvislosti s brexitom prichádza so zmenou zákona o občianstve. Chce ňou zabezpečiť, aby už občania SR neprichádzali o slovenský pas pre prijatie cudzieho štátneho občianstva.

Ministerstvo vnútra navrhuje zvýšiť výsluhové, vdovské či invalidné dôchodky policajtov a vojakov. Má ísť o nový model valorizácie. Plénum má na programe aj návrh týkajúci sa výberu kandidátov na funkciu európskeho prokurátora. Malo by sa vypustiť vekové obmedzenie 40 rokov.

Rokovať má zároveň o návrhu na zvýšenie príplatku k dôchodkom politickým väzňom, čo navrhuje SNS. Poslanci všetkých koaličných strán zas presadzujú zmeny v zákone o vysokých školách, vďaka ktorým by verejné vysoké školy mohli vytvárať konzorciá. Smer-SD zas navrhuje, aby vydanie nových dokladov po zmene priezviska po uzavretí manželstva bolo oslobodené od správnych poplatkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
POZOR NA PODVODNÍKOV: Neoprávnene vymáhajú nedoplatky poistného
<< predchádzajúci článok
Čína a Francúzsko presadzujú investície šetrné ku klíme