Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. októbra 2019

A. Baránik navrhuje zrušiť zákaz zverejňovania tváre sudcov



Na archívnej snímke poslanec Alojz Baránik.



Zdieľať
Na archívnej snímke poslanec Alojz Baránik. Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 17. októbra (TASR) - Opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Alojz Baránik (SaS) navrhuje viaceré opatrenia v súdnictve. Chce napríklad zrušiť zákaz zverejňovania tváre sudcov alebo tiež zrušiť dvojkolové disciplinárne konania. Zmeny chce presadiť pozmeňujúcimi návrhmi v návrhoch zákonov, ktoré sa prerokujú na aktuálnej schôdzi parlamentu.


Baránik návrhom na zrušenie zákazu zverejňovania tváre sudcov reaguje aj na bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti a sudkyňu Moniku Jankovskú. "Ide o neprimerané opatrenia, ktoré bolo kedysi v minulých dobách odôvodňované tým, že sa sudcovia musia obávať toho, že ak odsúdia nejakého zločinca, tento by ich mohol následne prenasledovať," povedal Baránik na štvrtkovej tlačovej konferencii. Doplnil, že toto opatrenie dnes slúži len pre tých sudcov, ktorí sa za svoje rozhodnutia musia hanbiť.

Poslanec predložil pozmeňujúce návrhy k vládnej novele zákona o sudcoch a prísediacich a tiež k návrhu na zmenu ústavy.

Baránik chce tiež zrušiť dvojkolové disciplinárne konania. "Zavádzame to, že druhým kolom disciplinárnych konaní bude rozhodovanie Ústavného súdu SR," priblížil. V jeho pozmeňujúcom návrhu sa píše, že úlohu odvolacích disciplinárnych senátov prevezme Ústavný súd. "Navrhujeme tiež zrušenie netransparentného postupu súdnej rady pri odvolávaní sudcov, ktorí dosiahli dôchodkový vek," doplnil.

Predseda SaS Richard Sulík na tlačovej konferencii pripomenul, že justičný systém na Slovensku je prehnitý a potrebuje očistu. "Treba im pomôcť pravidlami, ktoré obmedzia sudcov pri konaní svojvôle," doplnil Sulík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izraelčania rušia cesty do Ruska pre kauzu turistky odsúdenej za drogy
<< predchádzajúci článok
Interbrand: Apple je najhodnotnejšou značkou na svete