Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. augusta 2014

65 rokov SĽUKu



Prvé vystúpenie SĽUK-u



Zdieľať
Prvé vystúpenie SĽUK-u Foto: SĽUK
Bratislava 29. augusta (OTS) - Od tohto termínu sa datuje vznik prvého a doteraz jediného profesionálneho telesa pôsobiaceho v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku.


Vznik a formovanie telesa
Myšlienka založiť ľudový umelecký súbor sa zrodila v lete 1948. Vtedajší povereník informácií a osvety, Ondrej Pavlík, ktorý pripravoval oslavy 5. výročia SNP, mal v úmysle dať dokopy všetky existujúce amatérske súbory, aby na veľkolepých oslavách vystúpili s jednotným umeleckým programom. Za výraznej podpory Ladislava Novomeského, povereníka školstva, sa však zakrátko podarilo presadiť koncepčnú myšlienku vybudovať trvalý profesionálny súbor – SĽUK.

17. novembra 1948 dostal Emil Rusko, bývalý riaditeľ bratislavského rozhlasu, dekrét, ktorý ho postavil do pozície prvého zamestnanca a riaditeľa SĽUK-u. Prvým umeleckým vedúcim sa stal Pavol Tonkovič. Členmi prípravnej komisie boli okrem iných aj Alexander Moyzes, Andrej Očenáš, Karol L. Zachar.

Od januára 1949 do mája 1949 prebehol po území celého Slovenska nábor do tanečného súboru, zboru a do orchestra. Na konkurz sa prihlásilo 900 uchádzačov. Niektorí od svojho zámeru upustili a komisia vyskúšala okolo 700 uchádzačov. Medzitým SĽUK dostal svoje prvé priestory v hoteli Štubňa na Sliači, kam 1. mája 1949 nastúpilo 38 tanečníkov, 15. mája 45 členov speváckeho zboru a 1. júna 18 členov orchestra.

Prvé vystúpenie mal SĽUK 29. augusta 1949 pod Zvolenským zámkom. Zarezonovalo nielen u divákov, ale aj v odbornej a umeleckej verejnosti. Po zvolenskej premiére nasledoval veľký vlakový zájazd po Slovensku, potom ďalšie a ďalšie vystúpenia a odvtedy SĽUK nechýbal na žiadnom významnom kultúrnom podujatí.

Osobnosti SĽUK-u
65 rokov, to je viac ako 40 choreografov, takmer 180 autorov hudby, viac ako tisíc tanečníkov a spevákov a takmer 400 muzikantov, viac ako tridsať miliónov divákov na vystúpeniach vo viac ako šesťdesiatich krajinách na piatich kontinentoch sveta.

Hudobný profil telesa najviac ovplyvnil Alexander Moyzes, Ján Cikker, Eugen Suchoň, Tibor Andrašovan, Svetozár Stračina a ďalší. Ako choreograf a umelecký šéf SĽUK dlhodobo a výrazne formoval Juraj Kubánka. Medzi nezabudnuteľných interpretov, ktorí pôsobili v SĽUK–u, patria Heda Melicherová, bratia Ševčíkovci, bratia Antalíkovci, Rinaldo Oláh, Ján Berky a mnohí ďalší.

Hudobno-tanečný program 65 rokov
SĽUK pri príležitosti 65. výročia pripravil reprezentačný hudobno-tanečný program 65 rokov, ktorý spája dve podoby umeleckej tvorby telesa, tradíciu a súčasnosť, do harmonického celku.

Tradíciu v programe zastupujú diela Hviezdnatá noc, Maľovaní zbojníci, Na kysuckej bystrine, Pri goralskej muzike a Tatranskí orli. Súčasnosť reprezentujú ukážky z najnovších opusov SĽUK-u, na ktorých sa autorsky podieľali Stanislav Marišler, Ján Švečík, Stanislav Palúch, Laco Cmorej, Barbora Morongová, Simona Machovičová, Andrej Jarolín a Marcel Comendant.

Reprízy programu 65 rokov uvedie SĽUK ešte 21.9. v Kozárovciach, 11.10. v Bojniciach, 7. a 8.11. v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

Jeseň plná folklóru
Na jeseň ponúkne SĽUK divákom tie projekty, ktoré vznikli za posledné štyri roky a reprezentujú novú tvár, resp. nový tvar telesa. Ide o hudobný projekt Ornamenty (27.9., Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava), muzikantskú veselohru pre deti Zvuky nie sú muky (5.10., Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava), tanečnú inscenáciu Chorea Slovaca (15.10., Divadlo SĽUK) a hudobno-tanečný program Krížom-krážom (23.10., Divadlo SĽUK).

Viac informácií na www.sluk.sk

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trenčiansky pivný festival to je 20 druhov pív v Trenčíne.
<< predchádzajúci článok
Kremnické gagy 2014 nezabúdajú ani na deti a tínedžerov