Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

4 najčastejšie chyby pri hospodárení s peniazmi. Robíte ich tiež?



Meditujete, cvičíte, zdravo jete… To všetko preto, aby ste nežili v zbytočnom strese.



Zdieľať
4 najčastejšie chyby pri hospodárení s peniazmi. Robíte ich tiež

Vedeli ste, že medzi veľké stresory patria aj peniaze? Ak chcete pokojne spať, mali by ste mať pod kontrolou svoje osobné financie. Potom vás neprekvapí ani nečakaná situácia, ktorá vyžaduje väčšiu finančnú investíciu. Ktorým chybám by ste sa mali vyhnúť, aby ste boli finančne nezávislí?

1. Neviete, prečo šetríte

Prvou chybou je, že neviete, prečo šetríte, prípadne nemáte nastavený reálny cieľ. Aj keď si peniaze odkladáte nabok, utrácate za zbytočnosti, pretože viete, že peniaze máte k dispozícii. A ak si navyše poviete, že na vysnívané auto, ktoré je skutočne mimo vaše finančné možnosti, nikdy nenašetríte, potom nemáte motiváciu šetriť.

Rada, ako šetriť: nastavte si reálne ciele a povedzte si, na čo konkrétne šetríte. Určite si, za ako dlho chcete mať peniaze našetrené. Nastavte si plán, ktorý vás dovedie k vášmu vysnívanému cieľu.

2. Nemáte finančný rozpočet

„Dnes si zájdem na dobrú večeru, predplatím si tú novú streamovaciu službu a ešte sa dobre oblečiem.“ Ak nepoznáte svoj finančný rozpočet, nemôžete s peniazmi šetrne zaobchádzať. Kvôli zbytočnému utrácaniu vám potom môže vrásky na čele pridať neočakávaná situácia, akou je napríklad nákup novej práčky, pretože stará sa nečakane pokazila. Vy však na nákup nemáte dostatok peňazí.

Rada, ako si zostaviť finančný rozpočet: spíšte si všetky príjmy a výdavky. Výdavky rozdeľte na nepotrebné a nevyhnutné. Vďaka takému prehľadu budete vedieť, koľko peňazí vám ostáva, za čo zbytočne utrácate a kde môžete ušetriť.

3. Voľné peniaze ležia ladom

Ďalšou chybou je, že neviete zhodnotiť ušetrené peniaze. Ak sa vám darí každý mesiac ušetriť nejakú sumu, nenechávajte ju zbytočne ležať na bežnom, prípadne sporiacom účte. Tam si z nich zbytočne ukrajuje inflácia. Pracujte s peniazmi tak, aby sa zhodnocovali v čase. Múdro a premyslene investujte.

Rada, ako investovať peniaze: ak neviete, do čoho investovať, poraďte sa s odborníkom. Pri výbere investičného poradcu ale buďte obozretní, aby ste nenarazili na podvodníka.

4. Nedbalý výber online pôžičky

Kedykoľvek sa môžete dostať do neočakávanej situácie, keď budete potrebovať väčšiu finančnú investíciu. Ide napríklad o nákladnejšiu opravu auta, nákup elektrospotrebiča dennej potreby alebo napríklad preklenutie krátkodobého finančného výpadku. Takú situáciu vám môže pomôcť vyriešiť online pôžička. Chybou je, ak si vyberiete pôžičku, za ktorú platíte viac, než je potrebné.

Rada, ako si vybrať najvhodnejšiu nebankovú online pôžičku: urobte si prieskum trhu a zistite, z akých ponúk môžete vyberať. Zamerajte sa na hodnotu RPMN, ktorá vám hovorí, koľko za online pôžičku skutočne zaplatíte. Dôkladne si vyberte spoľahlivého poskytovateľa nebankových pôžičiek, ktorý má licenciu od NBS, dlhú históriu a dobré meno na trhu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ľudia budú môcť žiadať vrátenie pokút za porušenie protipandemických opatrení v čase COVID-19
<< predchádzajúci článok
ZMOS podpísal s biskupmi, kresťanskými cirkvami a židovskými obcami spoločnú deklaráciu – VIDEO