Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

08. novembra 2010

115. výročie objavenia lúčov X



Dnes uplynulo presne 115. rokov ako sa podarilo objaviť nemeckému fyzikovi Wilhelmovi Conradovi Röntgenovi lúče X známe tiež ako röntgenové ...



Zdieľať
rontgen Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) - Dnes uplynulo presne 115. rokov ako sa podarilo objaviť nemeckému fyzikovi Wilhelmovi Conradovi Röntgenovi lúče X známe tiež ako röntgenové žiarenie.

Tento objav je dnes veľmi nápomocný hlavne v medicíne. Elektromagnetické žiarenie zahŕňa elektromagnetické spektrum: gama žiarenie, röntgenové žiarenie, ultrafialové žiarenie, viditeľné žiarenie, infračervené žiarenie, mikrovlnné žiarenie a rádiové žiarenie. Šíri sa vákuom, priesvitnými a priehľadnými látkami. Rýchlosť jeho šírenia vo vákuu, alebo tiež rýchlosť svetla je 299 792 458 m/s.

Röntgen sa rozhodol tento objav realizovať 8. novembra neskoro večer. Starostlivo zhotovil čierny kartónový kryt, podobný tomu, ktorý použil na Lenardovej banke. Prikryl ním Hittorf-Crookesovu banku a pripojil elektródy k Ruhmkorffovej cievke, aby získal elektrický náboj. Pred samotným testom s platňou natretou platinokyanidom bária, Röntgen zatemnil miestnosť, aby otestoval nepriepustnosť svojho kartónového obalu pre viditeľné svetlo. Keď pustil cez banku elektrický prúd, potvrdil si, že jeho kryt je spoľahlivý a pokračoval ďalším krokom svojho experimentu. To bol okamih, kedy si všimol slabé mihotanie na laboratórnom stole, vzdialenom asi meter od banky. Aby získal istotu, spustil viacero výbojov, no zakaždým mihotanie videl. Zisťuje, že zdrojom mihotania je platňa s platinokyanidom bária, ktorú hodlal v ďalšej fáze pokusu použiť.

V roku 1901 bola Röntgenovi udelená vôbec prvá Nobelova cena za fyziku. Ocenenie bolo oficiálne „za uznanie mimoriadneho prínosu, ktorý vykonal objavom pozoruhodných lúčov, následne pomenovaných podľa neho“.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
DVD Osadné Marka Škopa pokrstila Eva Zaoralová
<< predchádzajúci článok
Kráľovná Alžbeta II. má profil na Facebooku