Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. novembra 2005

„Papierovanie“ na vláde sa presúva na internet



Obal, predkladacia správa, návrh uznesenia, komuniké, doložka vplyvov, prílohy - to všetko patrí k materiálom, o ktorých rokuje vláda.



Zdieľať
  Ročne sa na Úrade vlády spotrebuje papier za 700-tisíc korún. „V minulých rokoch toho bolo viac, po prijatí zákona o informatizácii sa spotreba postupne znižuje,“ vyhlásil hovorca vlády Martin Maruška s tým, že väčšina dokumentov „koluje“ v digitálnej podobe, čo je rýchlejšie a prehľadnejšie. „Dokumenty na rokovanie vlády sa síce musia pripravovať aj v písomnej podobe, ale je toho podstatne menej,“ konštatuje Maruška. S tým klesá aj odvoz použitého papiera do zberu.

Veľkú, ale znižujúcu sa spotrebu papiera majú aj ministerstvá. „Vlani sme spotrebovali 13-tisíc balíkov,“ uviedol hovorca ministerstva financií SR Peter Papanek, pričom papier stál asi 1,5 milióna korún.
Rovnako sa znižuje spotreba papiera aj v parlamente, a to napriek tomu, že poslanci musia dostávať texty zákonov aj v písomnej podobe. „Posielať texty cez počítače by sme mohli až po novelizácii rokovacieho poriadku,“ tvrdí šéf komunikačného odboru NR SR Miroslav Šarišský. Úspora sa podľa neho dosahuje tým, že priebeh celého legislatívneho procesu možno sledovať v elektronickej podobe.
Pozitívne trend informatizácie pocítil minister obrany SR Juraj Liška. „V minulosti som na rokovania vlády vozil stohy papiera a obalov, podobne som si takto vozil prácu domov. Teraz si všetko potrebné odnesiem na niekoľkých disketách,“ pochvaľuje si s tým, že je to šetrnejšie voči chrbtici, ktorú mu nedávno operovali.
Vládne dokumenty musia mať predpísanú podobu a všetky náležitosti aj vtedy, ak samotný prerokúvaný materiál tvorí jedna či dve strany textu - ako napríklad v stredu schválený návrh na zmenu systemizácie zamestnancov v štátnej službe na ministerstve vnútra. Ide pritom len o vytvorenie jedného miesta v oblasti informatiky so špeciálnymi úlohami a s osobitným platom. Podľa súčasne platného zákona o štátnej službe aj o tejto otázke musí rozhodnúť celá vláda.  
Alena Gottweisová

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Priemerný Slovák si stihne užiť dôchodok len päť rokov
<< predchádzajúci článok
Kontaminované kapry v hypermarketoch