Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

22. augusta 2007

V Bratislave zastavili lode,ktoré robia medzinárodný výskum



Tri lode v poradí druhej expedície zameranej na spoločný prieskum Dunaja, známy ako The Joint Danube Survey 2 (JDS 2), sa dnes zastavili v Bratislave. Hlavným cieľom je získať komplexné informácie ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) - Tri lode v poradí druhej expedície zameranej na spoločný prieskum Dunaja, známy ako The Joint Danube Survey 2 (JDS 2), sa dnes zastavili v Bratislave. Hlavným cieľom je získať komplexné informácie o kvalite vody a jej znečistení v celok toku Dunaja a jeho prítokoch. Expedícia sa začala v nemeckom Regesburgu 14. augusta a lode budú celkovo monitorovať 2 600 kilometrov. Poslednou zástavkou bude mesto Tulcea na rumunskom brehu Dunaja, kde lode zastavia koncom septembra. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval technický expert pre vodné hospodárstvo Medzinárodnej komisie pre ochranu Dunaja Igor Liška. Ako uviedol, približne päť až sedem percent analýz sa robí priamo na lodiach, zvyšné neskôr v laboratóriách. "Výsledky by mali byť známe na jar budúceho roka," povedal.

Ako dodal, expedícia mala svoju predchodkyňu už v roku 2001. Prieskum podľa neho priniesol negatíva, ale aj pozitíva. "Za pozitívne sa dajú označiť zistenia vysokej úrovne biodiverzity a vzácnych druhov. Negatívnou stránkou bolo objavenie znepokojivého množstva organického a mikrobiologického znečistenia ťažkými kovmi, ropnými látkami z lodí, pesticídmi a ďalšími chemikáliami," konštatoval Liška. Ako uviedol, výsledky ukázali potrebu opakovania takýchto expedícií. "Momentálne je v pláne opakovať ich každých šesť rokov."

Spoločný prieskum 2 koordinuje sekretariát Medzinárodnej komisie pre ochranu Dunaja. Ide o medzinárodnú spoluprácu všetkých podunajských štátov, začínajúc Nemeckom a končiac Ukrajinou, bez ohľadu na ich členstvo v Európskej únii (EÚ). Spolupráca je podľa Lišku mimoriadne dôležitá, pretože "povodie Dunaja je najmedzinárodnejším riečnym povodím na svete, zdieľa ho 19 krajín, čo je svetový unikát". Ako dodal, zhromaždené informácie z obidvoch prieskumov umožnia vytvoriť najpokročilejšiu databázu povodia rieky na svete. Umožní to napríklad zverejniť informácie o tisícoch druhov organizmov a živočíchov závislých na rieke.

"Prieskum je zameraný predovšetkým na kvalitu vody, jej znečisťovanie a živočíchy, ktoré sa nachádzajú v Dunaji. Jeho hlavným cieľom je odhaliť miesta s najväčším znečistením, aby krajiny mohli prijať také opatrenia, ktoré by prispeli k čo najväčšiemu zlepšeniu kvality vody," uviedol riaditeľ odboru manažmentu povodí a ochrany pred povodňami Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Norbert Halmo.

Na Dunaji bude dohromady 95 odberných miest v 10 štátoch. Testované budú aj prítoky, z ktorých budú odobraté vzorky vody, biologický materiál - mušle, ryby a podobne. "Úlohou každej z podunajských krajín, je skúmať obsah vody a hlavne zlepšovať jej kvalitu," konštatoval vedúci vedeckého tímu prieskumu Dunaja Béla Csányi. Podľa neho od prvej expedície v roku 2001 nedošlo k zhoršeniu stavu vôd z hľadiska biokomponentov. "Dunaj si však so sebou nesie organické aj anorganické znečistenia a tie si vyžadujú neustále skúmanie," povedal Csányi. Ako dodal, experti očakávajú, že najhoršia situácia bude v dolnom toku Dunaja a v miestach väčších prítokov.

Vo štvrtok by sa lode mali presunúť smerom na Gabčíkovo.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusi nevedia zabudnúť na obnažený hrudník Vladimira Putina
<< predchádzajúci článok
V Japonsku mimoriadne opatrenia, hrozí nedostatok energií