|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 15.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Dobroslav
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
21. mája 2007
Pirátska trilógia vyvrcholí Na konci sveta
Slovenské kiná uvedú vo štvrtok 24. mája jednu z najočakávanejších premiér tohto roka. Po treťom pokračovaní Spidermana sa môžu filmoví fanúšikovia tešiť na vyvrcholenie pirátskej trilógie ...
Zdieľať
BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Slovenské kiná uvedú vo štvrtok 24. mája jednu z najočakávanejších premiér tohto roka. Po treťom pokračovaní Spidermana sa môžu filmoví fanúšikovia tešiť na vyvrcholenie pirátskej trilógie producenta Jerryho Bruckheimera, v réžii Gora Verbinskeho.
Vo filme Piráti Karibiku: Na konci sveta sa éra pirátov končí a nastávajú pre nich temné časy. Lord Cutler Beckett (Tom Hollander) z Východoindickej spoločnosti získal kontrolu nad hrôzostrašnou loďou duchov - Blúdiacim Holanďanom a jeho diabolským kapitánom Davym Jonesom (Bill Nighy). Blúdiaci Holanďan teraz pod velením admirála Norringtona (Jack Davenport) brázdi sedem morí, bez zmilovania zabíja pirátov a ničí ich lode. Will Turner (Orlando Bloom), Elizabeth Swann (Keira Knightley) a kapitán Barbossa (Geoffrey Rush) sa vydajú na zúfalú výpravu zhromaždiť Deviatich lordov z Brethren Court - jedinú nádej, ako zastaviť Becketta, Blúdiaceho Holanďana a jeho armádu. Jeden z lordov im ale chýba - kapitán Jack Sparrow (Johnny Depp), uväznený v pasci Davyho Jonesa. Spolu s vešticou Tiou Dalmou musia odcestovať do exotického, a nebezpečného Singapuru, čeliť ázijskému pirátskemu kapitánovi Sao Fengovi (Yun-Fat Chow), aby získali mapu a loď, ktoré ich dovedú až na kraj sveta a k Jackovi. Divákom sa okrem obľúbených postáv, predstavujú aj nové, ako čínsky pirátsky kapitán Sao Feng. Do príbehu sa vracia aj kapitán Barbossa, ktorý prichádza "z druhej strany", aby sa spojil so svojím starým rivalom Jackom Sparrowom proti silám Východoindickej spoločnosti. Divákov čaká aj kompletná zostava medzinárodného pirátskeho bratstva v Meste vrakov - "vo výstavnej sieni hrdlorezov zo všetkých siedmich morí vrátane Strážcu Pirátskeho kódexu", kapitána Teaguea, ktorého si zahral legendárny gitarista Rolling Stones Keith Richards.
Po úspechu filmu Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža (2006), ktorého celosvetové tržby presiahli miliardu dolárov, cítili Jerry Bruckheimer a Gore Verbinski obrovský záväzok naplniť očakávania divákov. V tomto pokračovaní filmu producent a režisér nabádali scenáristov Teda Elliotta a Terryho Rossia, aby zašli ešte ďalej - takmer doslova na koniec sveta. Podobne, ako počas nakrúcania prvých dvoch filmov, i tentoraz boli Elliott a Rossio neustále prítomní na pľaci - v Karibiku i v Hollywoode. Prvé zábery filmu nakrútili 6. apríla 2005 v zátoke Wallilabou na ostrove St. Vincent. Paradoxne prvá nakrúcaná sekvencia bola jednou zo záverečných scén filmu. "Vždy keď nakrúcate film, je to pre vás výzva, ale keď pripravujete nakrúcanie dvoch filmov súčasne, je to obrovská výzva. Počas príprav na druhý film totiž nemáte čas opustiť nakrúcanie toho prvého. Ale z pohľadu producenta to bol jediný spôsob, ako tieto dva filmy nakrútiť. Mali sme k dispozícii režiséra Gorea Verbinskeho, hercov ako Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley. Keby sme s nimi chceli nakrútiť každý film zvlášť, musela by byť medzi nimi troj až štvorročná prestávka, než by sa podarilo nájsť obdobie, kedy majú všetci z nich voľno na nakrúcanie," prezrádza producent. Počas dvoch rokov pracovalo na oboch filmoch vyše 4 000 ľudí.
Hoci väčšina záberov nakrúcaných na ostrovoch St. Vincent a Dominica bola pre film Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža, Verbinski využil exotické lokácie i pre niekoľko scén do záverečného filmu celej trilógie Piráti Karibiku: Na konci sveta. Vedúci výroby Eric McLeod poukazuje na skutočnosť, že záver trilógie sa nakrúcal na viacerých miestach, než druhý diel. Okrem St. Vincent, Dominica, The Exumas a Grand Bahama Island sa Piráti Karibiku: Na konci sveta nakrúcali i v južnej a strednej Kalifornii, na Havaji a pri Niagarských vodopádoch. Väčšina deja filmu sa odohráva na mori a okrem Čiernej perly a Blúdiaceho Holanďana, musel Rick Heinrichs navrhnúť pre film niekoľko ďalších lodí. V Disneyho Hale číslo 2 vznikla Zátoka vrakov, kde sa zišiel Snem bratstva, aby dal dokopy plán, ako čeliť Beckettovi a Východoindickej spoločnosti. "Zátoka vrakov bol Goreov nápad. Vymyslel ho ako domov pre starých pirátov pozostávajúci z trupov rôznych lodí ukrytých v sopke. Snem bratstva sa stretáva v jednom z týchto trupov lode," hovorí Heinrichs. Miestnosť, v ktorej sa stretli bola osvetlená 3 500 sviečkami a nakrúcanie trvalo celých sedem dní. Pre vrcholovú scénu víru Maelstrom na konci sveta – masívnu, apokalyptickú bitku medzi pirátskou armádou a armádou britskej Východoindickej spoločnosti, ktorá sa odohráva uprostred nadprirodzenými silami vyvolanej búrky monumentálnych rozmerov – potrebovali tvorcovia nájsť priestory, kde mohli vybudovať autentické repliky palúb Čiernej perly a Blúdiaceho Holanďana ako aj iné scény. Jediné miesto v okolí Los Angeles, bola budova číslo 703 nazvaná Site 9 - hangár v púšti, asi 93 kilometrov severne od Walt Disney Studios v Burbanku. Vo vnútri Site 9 spolupracoval Rick Heinrichs s ďalším držiteľom Oscara, supervízorom špeciálnych efektov Johnom Frazierom na stavbe Perly a Holanďana umiestnených na pohyblivom základe a obklopených gigantickým modrým pozadím. Špeciálne efekty boli doménou supervízorov vizuálnych efektov - Johna Knolla z Industrial Light + Magic a Charlesa Gibsona - spoludržiteľov Oscara za prácu na filme Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža spoločne so supervízorom animovaných častí Halom Hickelom. Pre prácu na tretej časti sa k nim pripojil i Frazier. Knoll, Gibson a Hickel nemali čas zaspať na vavrínoch - ráno po tom, ako prevzali sošky za prácu na druhom filme, sa vrátili späť do práce na približne 2000 vizuálnych efektoch, ktoré si vyžadovalo nakrúcanie filmu Piráti Karibiku: Na konci sveta.
Predchádzajúce dva filmy o Pirátoch Karibiku sa stali hitmi. Celosvetové tržby filmu Piráti Karibiku: Kliatba Čiernej perly (2003) presiahli v prepočte vyše 16 miliárd slovenských korún a tržby filmu Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža boli takmer dvojnásobné. Truhlica mŕtveho muža sa stala prvým filmom v histórii, ktorý zarobil v prepočte 2,5 miliardy korún dolárov za 48 hodín. Na konci druhého víkendu prekonali hranicu 200 miliónov dolárov, v prepočte asi päť miliárd korún. V septembri 2006 už boli tretím členom klubu s tržbami, ktoré prekročili miliardu dolárov (25 miliárd korún) a súčasne tretím komerčne najúspešnejším filmom všetkých čias podľa celosvetových tržieb. Na prvom mieste je Titanic (1997) s tržbami vo výške 1,8 miliardy dolárov (45 miliárd korún) a druhá priečka patrí filmu Pán prsteňov: Návrat kráľa (2003) s tržbami 1,13 miliardy dolárov (28,3 miliardy korún). Truhlica mŕtveho muža získala štyri nominácie na Oscara a John Knoll, Charles Gibson, Hal Hickel a Allen Hall si odniesli sošky za najlepšie vizuálne efekty. Na Slovensku videlo druhý diel Pirátov Karibiku dvakrát viac divákov ako prvý film.
Vyvrcholenie pirátskej trilógie je jedným z najdrahších hollywoodskych filmov - jeho výroba vraj stála 300 miliónov dolárov.
SITA