Pred 40 rokmi prvá transplantácia srdca v Československu
Od prvej transplantácie srdca v bývalom Československu dnes uplynulo 40 rokov. Na chirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ju 9. júla 1968 viedol akademik Karol Šiška, ...
BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) - Od prvej transplantácie srdca v bývalom Československu dnes uplynulo 40 rokov. Na chirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ju 9. júla 1968 viedol akademik Karol Šiška, informoval agentúru SITA vedúci odboru vedy a výskumu Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Juraj Fabián. Išlo o prvú transplantáciu nielen v Československu, ale aj v krajinách centrálnej a východnej Európy, podotkol. Transplantácii predchádzala experimentálna a klinická príprava. Darcom bol 46-ročný muž, ktorý utrpel smrteľné poranenie mozgu a príjemcom 54-ročná žena, trpiaca ťažkým zlyhávaním srdca. "Transplantát bol funkčný päť hodín," uviedol Fabián.
Profesor Juraj Fabián stojí za založením systematického programu transplantácie srdca na Slovensku. Pod jeho vedením vznikla v Bratislave na začiatku roku 1994 pracovná skupina Transplantácia srdca. Snaha odborníkov vytvoriť teoretické a praktické podmienky vyústila do úspešnej transplantácie srdca. Pod vedením profesora Viliama Fischera chirurgický tím v noci z 20. na 21. marca 1998 transplantoval srdce 58-ročnému pacientovi. Pacient ale podľahol ťažkej chorobe, ktorá nesúvisela s jeho pôvodným ochorením. Stú transplantáciu srdca úspešne absolvovali v NÚSCH 22. apríla tohto roka, nové srdce dostal 50-ročný muž. Srdce dieťaťu prvýkrát transplantovali v roku 1998 v Kardiocentre Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch. Doteraz podstúpilo transplantáciu srdca na Slovensku 104 dospelých a päť detských pacientov, uviedol Fabián. Jediným centrom transplantácie srdca dospelým u nás je NÚSCH.
Najväčším problémom pri transplantáciách srdca je nedostatok darcov. Každú transplantáciu srdca, ktorej náklady sa pohybujú priemerne do jedného milióna korún, hradí v plnom rozsahu zdravotná poisťovňa. Legislatívne u nás platí pri odbere orgánov od mŕtvych darcov (s diagnostikovanou mozgovou smrťou) princíp predpokladaného súhlasu. Ak osoba nevydala počas života vyhlásenie, v ktorom nesúhlasí s odberom orgánov, predpokladá sa, že s ním súhlasí. Na Slovensku existuje i register pri Slovenskom centre orgánových transplantácií, kde sa môže človek zaevidovať v prípade nesúhlasu s potenciálnym darovaním orgánov.
SITA